Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

Καβάλα-Πιερικός 1-2: Νευρικότητα, άγχος, καθυστερήσεις και ήττα

Must Read

Σε ένα ματς στο οποίο κυριάρχησε η… τάση των φιλοξενούμενων να κάνουν καθυστερήσεις από το 23ο λεπτό (όταν και ο Ντίνας ισοφάρισε) η Καβάλα δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί ούτε την πρωτοβουλία των κινήσεών της αλλά ούτε και την παρουσία των φιλάθλων που βρέθηκαν στο πλευρό της και, κυριευμένη από άγχος και νευρικότητα στις κινήσεις της, ηττήθηκε 1-2 από τον Πιερικό -χάνοντας, έτσι, πολύτιμο έδαφος στη μάχη της παραμονής στο Βόρειο Όμιλο της Super League 2.

Το σκορ άνοιξε για την Καβάλα -μόλις στο 7ο λεπτό- ο Σταμένκοβιτς, ο οποίος βρέθηκε μόνος του μέσα στη μεγάλη περιοχή (μετά από σέντρα από τα δεξιά) και έστειλε με κοντινό πλασέ την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα. Στη συνέχεια οι παίκτες του Αλεξάντερ Νούρι έχασαν και άλλες ευκαιρίες για να διευρύνουν στο σκορ, όμως στο 23′ -στην πρώτη φορά που οι παίκτες του Πιερικού απείλησαν την εστία του Κυρίτση- ο Ντίνας τροφοδοτήθηκε από συρτή εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά, εκμεταλλεύτηκε τα κενά στην αμυντική λειτουργία του ΑΟΚ και, όντας κυριολεκτικά ανενόχλητος, σούταρε από το σημείο του πέναλτι και έστειλε την μπάλα στην άνω αριστερή γωνία της εστίας των γηπεδούχων.

Τα επόμενα λεπτά κύλησαν με τους παίκτες του Πιερικού να παίζουν όσο ακριβώς χρειαζόταν για να βγάλουν εκτός ρυθμού τους παίκτες της Καβάλας (με καθυστερήσεις, πτώσεις και μικροεντάσεις), και τους γηπεδούχους να προσπαθούν μεν να κυριαρχήσουν εντός των 4 γραμμών του γηπέδου αλλά να εμφανίζονται νευρικοί και ασύνδετοι (ιδίως στην άμυνα) -φτάνοντας, πάντως, στην επίτευξη ενός δεύτερου γκολ (στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου) με κοντινή προβολή του Στίκα, το οποίο όμως ακυρώθηκε ως οφσάϊντ.

Η κατάσταση φάνηκε να αλλάζει στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, με τον ΑΟΚ να είναι απειλητικός για τα αντίπαλα καρέ, όμως στο 60′ η ροή του αγώνα άλλαξε. Συγκεκριμένα, μετά από αντεπίθεση από τα δεξιά, ο Β. Παπαδόπουλος τροφοδότησε μέσα στη μικρή περιοχή τον Ζαφειράκη (που είχε μπει ως αλλαγή στο 52′) και ο τελευταίος, όντας ξεμαρκάριστος, έστειλε την μπάλα σε άδεια εστία, διαμορφώνοντας το 1-2.

Στη συνέχεια οι παίκτες της Καβάλας προσπάθησαν να πιέσουν για να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης (απέναντι σε έναν Πιερικό που αγωνιζόταν στο μισό γήπεδο και έψαχνε ακόμα και την παραμικρή ευκαιρία για να κάνει καθυστερήσεις), αλλά με ανορθόδοξο τρόπο -με γεμίσματα και σέντρες. Χάθηκαν ορισμένες καλές ευκαιρίες (όπως με την κεφαλιά του Σταμένκοβιτς στο 76′, που πέρασε λίγο άουτ, και με το κοντινό σουτ του Καϊούμπι στο 87′, που εξουδετέρωσε ο Τζήμας), όμως η αφύπνιση των παικτών του ΑΟΚ ήρθε πολύ αργά. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης και ο Πιερικός έφυγε από το “Ανθή Καραγιάννη” με τους 3 βαθμούς της νίκης.

Καβάλα (Α. Νούρι): Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Πανουργιάς, Τσίκας, Σπάσιτς, Έμπερτ, Αμούρ (71′ Οκάν), Σαμπανίδης, Μπελεβώνης (71′ Μπάουμαν), Καϊούμπι, Σταμένκοβιτς

Πιερικός (Γ. Βαζάκας): Τζήμας, Παντελιάδης, Χαρτσιάς, Κουκόλης, Μηλιώτης, Γιαλαμίδης, Φωκαΐδης (61′ Ίτσιος), Τόσκας (61′ Κριμιτζάς), Ντίνας (52′ λ.τ Ζαφειράκης), Β. Παπαδόπουλος, Μπουόλι (82′ Κανούλας)

Διαιτητής: Λεωνίδας (Τρικάλων)
Βοηθοί: Μανασης (Τρικάλων), Νικζας (Λάρισας)