Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Οίακας Ναυπλίου-ΓΣ Ελευθερούπολης 69-79: Άνετο πέρασμα με σούπερ Δημάκο

Must Read

Σημαντική νίκη, στην προσπάθεια ανόδου στην Basket League, σημείωσε ο Γυμναστικός Σύλλογος Ελευθερούπολης, ο οποίος νίκησε σήμερα το απόγευμα εκτός έδρας τον Οίακα Ναυπλίου με 69-79, στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής της Α2 μπάσκετ Ανδρών.

Οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν σε κανένα χρονικό διάστημα τα ηνία στο σκορ, και με όπλο την καλή άμυνα και τον πλουραλισμό στην επίθεση (χαρακτηριστικό είναι ότι  σκόραραν εννιά από τους 12 παίκτες), έφτασαν σε μια άνετη επικράτηση, που τους διατηρεί στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Τα πρώτα λεπτά συμμετοχής με την ομάδα της Ελευθερούπολης πήρε και το νέο απόκτημα της, Αλέξανδρος Σιγκούνας.

Οι παίκτες του ΓΣΕ ξεκίνησαν πιο δυναμικά, παίρνοντας εξαρχής «κεφάλι» στο σκορ και με το εξαιρετικό 69% στα σουτ εντός παιδίας (7/10 διπ.-70%, 4/6τρ.-67%), και σε συνδυασμό με την αποτελεσματική τους άμυνα (δέχτηκαν μόλις 9 πόντους στα πρώτα 10΄) απέκτησαν μια σημαντική διαφορά στο τέλος της πρώτης περιόδου (9-27).

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, όμως δεν ήταν αρκετές, αφού τα πενιχρά ποσοστά στα σουτ εντός παιδίας (11/26 διπ.-42%, 0/9 τρ.) και οι πολλές ασίστ του ΓΣΕ, διατήρησαν μια ασφαλή διαφορά υπέρ των φιλοξενούμενων στο τέλος του ημιχρόνου (32-46).

Μάλιστα, στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του ΓΣΕ δεν άφησαν «το πόδι από το γκάζι» και «ανάγκασαν» τους γηπεδούχους να πετύχουν μόλις 13 πόντους, με τη διαφορά να αγγίζει τους 18 πόντους (45-63), στο 30΄. Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους φιλοξενούμενους να χαλαρώνουν στα τελευταία λεπτά και να δίνουν, έτσι, την ευκαιρία στον Οίακα να μειώσει τη διαφορά.

Τα σημεία-κλειδιά του παιχνιδιού ήταν:

-Η εξαιρετική εμφάνιση του Γιάννη Δημάκου

-Η καλή περιφερειακή άμυνα των παικτών του ΓΣΕ (δέχτηκε τρία τρίποντα σε 21 προσπάθειες)

-Οι 22 ασίστ των φιλοξενούμενων

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο «διπλός»  Δημάκος με 30 πόντους (8/12 β., 5/8 διπ., 4/8 τρ.), 11 ριμπάουντ και πέντε ασίστ, ενώ από τους φιλοξενούμενος ξεχώρισαν ο έμπειρος Κούμπουρας και ο Σκορδάς (21 και 17 πόντους αντίστοιχα)

Οίακας Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Σιμιτζής 6, Χαϊδάς, Κούμπουρας 21(2), Πελεκάνος 2, Τσουλφίδης, Τουρλής, Καστραντάς, Ευστρατίου 1, Βύρλας 8, Καλλινικίδης 14 (1), Σκορδάς 17, Χάχαλος

ΓΣ Ελευθερούπολης (Λογοθέτης): Παπασαβόγλου, Μπάτσος, Τσιλούλης 9 (2), Τσουμάνης 11 (1), Ράπτης 7, Σταμπουλής 2, Ερμείδης 7 (2), Χαρίτογλου, Δημάκος 30 (4), Χάλαρης 9 (1), Σιγκούνας 1, Νίκου 3 (1)