Δευτέρα, 15 Ιουλίου, 2024

Αμύντας – ΓΣ Ελευθερούπολης 96-74: Και έχασε και βγήκε δεύτερος (βίντεο)

Must Read

image_printΕκτύπωση

Κακή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και εκτός έδρας ήττα από τον Αμύντα (96-74) για τον Γυμναστικό Σύλλογο Ελευθερούπολης, για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας της Elite League. Με την ήττα αυτή και με το συνδυασμό άλλων αποτελεσμάτων (ήττα ΝΕΜ και νίκη Ηρακλή), ο ΓΣΕ τερμάτισε στην δεύτερη θέση και θα περιμένει να μάθει τον αντίπαλο του στα play off μετά την ολοκλήρωση των play in.

Θυμίζουμε ότι για την συγκεκριμένη αναμέτρηση ο Κυριάκος Παπαδόπουλος είχε δικαίωμα να χρησιμοποιήσει τους Αμερικανούς για μόλις 17 λεπτά, καθώς η διοργανώτρια αρχή επιτρέπει την συμμετοχή ξένων παικτών για 825 λεπτά ανά γύρο.

Αρκετά καλός ο ρυθμός στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να παίζουν γρήγορο και όμορφο μπάσκετ. Οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συχνές μέχρι τα μισά της περιόδου, οπότε ο ΓΣΕ «έτρεξε» ένα μικρό σερί και ξέφυγε με έξι πόντους (9-15, 6΄). Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι πήραν πόντους από τον πάγκο και μείωσαν στην ελάχιστη δυνατή τιμή (16-17, 8΄). Ωστόσο, η ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου, όχι μόνο δεν έχασε τα ηνία του σκορ, αλλά με δύο σερί εύστοχα τρίποντα, εξασφάλισε το πρώτο της διψήφιο προβάδισμα (16-26).

Στην δεύτερη περίοδο ο Αμύντας ανέβασε την απόδοσή του στην άμυνα, ενώ στην επίθεση, με πρωταγωνιστή τον Γουίλσον που πέτυχε 10 πόντους στο διάστημα αυτό, όχι μόνο κατάφερε να ροκανίσει την διαφορά αλλά και να προηγηθεί με +4 (38-34, 19΄).  Το τελικό 40-41 του πρώτου μέρους διαμορφώθηκε με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Καμπουρίδη, με τον ΓΣΕ να πηγαίνει προηγούμενος στα αποδυτήρια αλλά να καλείται να δώσει περισσότερη προσοχή στην αντιμετώπιση των Αμερικανών (Ουίλσον, Πίτερσον) του Αμύντα.

Οι φιλοξενούμενοι δεν βρήκαν λύση στο αμυντικό τους πρόβλημα, με αποτέλεσμα ο Αμύντας -χτυπώντας, κυρίως, στις κακές επιστροφές των αντιπάλων-  να πάρει «αέρα» πέντε πόντων (51-46, 25΄). Η νευρικότητα άρχισε να διακατέχει την Ελευθερούπολη (όπως άλλωστε φάνηκε από τα πολλά λάθη και τις τεχνικές ποινές που δέχτηκαν για διαμαρτυρία ο Ιατρίδης και ο πάγκος της ομάδας), κάτι που εκμεταλλεύτηκε το συγκρότημα του Λεωνίδα Ζούπα για να «σκαρφαλώσει» στο +16 (65-49, 27΄).  Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 73-60.

Με το τρίποντο του Ουίλσον ο Αμύντας απέκτησε σημαντικό προβάδισμα (82-63, 35΄), την ίδια στιγμή που ο ΓΣΕ είχε ευστοχήσει σε μόλις ένα καλάθι σε 04:13. Όπως ήταν λογικό, ο νικητής ήδη είχε κριθεί και έτσι οι άμυνες ήταν πιο χαλαρές στα τελευταία λεπτά, με την αναμέτρηση να τελειώνει με 96-74 και τον Αμύντα να πραγματοποιεί ένα φανταστικό δεύτερο ημίχρονο, σε άμυνα και επίθεση.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ουίλσον με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ double double σημείωσαν οι Γκρέγκας (13 π., 13 ασ.) και Μπέλη (11π., 12 ριμπ.). Για τον ΓΣΕ εξαιρετικός ήταν ο Καμπουρίδης με 17 πόντους, ενώ από 14 πόντους πέτυχαν οι Άλεν, Ιατρίδης και Μαστόρος.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 40-41, 73-60, 96-74

Αμύντας (Ζούπας): Καμπούρης 13(3), Μπιλάλης 2, Δαμιανός 2, Σιούντρης 11(1), Γκρέκας 13(1), Βαρδιάνος 8(2), Κορκοντζέλος, Πίτερσον 11(1), Γκάτζο 5(1), Μπέλη 11, Ουίλσον 17(2), Μπόλδογλου 3

ΓΣ Ελευθερούπολης (Παπαδόπουλος): Άλεν 14(1), Γκαθράιτ, Στυλίδης, Αστεριάδης, Καμπουρίδης 17, Ιατρίδης 14(2), Λογοθέτης, Μαστόρος 14(2), Κουρτίδης 3(1), Τσέλλος 9(3), Καλογερίας 3