Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Αίας Ευόσμου – ΓΣ Ελευθερούπολης 73-82: Συνεχίζει την ξέφρενη πορεία του (βίντεο)

Must Read

Συνεχίζει την ξέφρενη πορεία του ο Γυμναστικός Σύλλογος Ελευθερούπολης, επικρατώντας εκτός έδρας με 82-73 του Αίαντα Ευόσμου, σε ματς που έκλεισε την αυλαία της 14ης αγωνιστικής της Elite League. Οι παίκτες της Ελευθερούπολης είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος του και με σοβαρό «πρόσωπο» στην τρίτη περίοδο κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ.

Συνεχείς εναλλαγές στα ηνία του σκορ στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες, ωστόσο, να μην έχουν βρει τα «πατήματά» τους επίθεση. Είναι χαρακτηριστικό ότι χρειάστηκαν να περάσουν 07:41 για να πετύχει ο ΓΣΕ το πρώτο του δίποντο, ενώ, από την άλλη πλευρά, στο ίδιο διάστημα, οι γηπεδούχοι είχαν 0/7 τρίποντα! Ωστόσο, στα τελευταία 3΄της περιόδου οι Καβαλιώτες επέβαλαν τον ρυθμό τους και, σε συνδυασμό με τα πέντε ομαδικά φάουλ που συμπλήρωσαν νωρίς οι αντίπαλοι, κατάφεραν να πάρουν μικρό προβάδισμα (10-18, 08:45).

Συνεχίζοντας την αποτελεσματική άμυνα, η ομάδα της Ελευθερούπολης ξέφυγε με διψήφια διαφορά (15-26 στο 13΄, με τρίποντο του Ρόμπινσον), την οποία φρόντισε να συντηρήσει ως το τελευταίο 1:22 του δεύτερου δεκαλέπτου. Σε εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις πίσω από τα 6.75μ. (δύο τρίποντα του Κωνσταντινίδη και ένα του Πετράκη) και πλησίασαν στο σκορ (33-37, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου).

Στα ενδιαφέροντα στατιστικά του πρώτου μέρους, το πολύ χαμηλό ποσοστό ευστοχίας στα δίποντα για τον ΓΣΕ (4/14, 29%), που, αν και προηγούμενος, ήταν νευρικός στο τελείωμα των φάσεων κοντά στο καλάθι. Για την ομάδα της Θεσσαλονίκης, αίσθηση προκαλούν τα εννιά επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψαν, τα οποία έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στη μείωση του σκορ στα τελευταία λεπτά.

Το συγκρότημα του Κυριάκου Παπαδόπουλου μπήκε πιο αποφασιστικά στην επανάληψη και, με σερί 0-10, εξασφάλισαν το μεγαλύτερο -ως εκείνη τη στιγμή- υπέρ τους προβάδισμα (36-49, ακριβώς στα μισά της τρίτης περιόδου). Οι γηπεδούχοι άφηναν αμαρκάριστα τα τρίποντα των παικτών του ΓΣΕ, εκείνοι ευστοχούσαν και η διαφορά γρήγορα-γρήγορα «σκαρφάλωσε» στους 17 πόντους (47-64, 28:31), απλοποιώντας έτσι τα πράγματα.

Στην τελευταία περίοδο και με μπαράζ τριπόντων, ο Αίας (πέντε στα τελευταία 4΄) κατέβασε την διαφορά σε μονοψήφια τιμή (67-76, 37:26) , εκμεταλλευόμενος και την ολοφάνερη χαλάρωση των φιλοξενούμενων. Ωστόσο, στο φινάλε ο ΓΣΕ σοβάρεψε και πήρε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα της Elite League. Στον αντίποδα, η ομάδα του Αίαντα συνεχίζει να βρίσκεται στις θέσεις που οδηγούν στα πλέι άουτ.

Πολυτιμότερος παίκτης των νικητών ήταν ο Διονύσης Σκουλίδας, με 18 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και πέντε ασίστ, έχοντας ως άξιους συμπαραστάτες τους Τουτζιαράκη και Ναούμη (14 πόντοι, έκαστος). Για τον Αίαντα ξεχώρισε ο Καραγιαννίδης (20π., 3/4 δίπ., 4/6 τρίπ., 11 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 33-37, 49-64, 73-82

Αίας Ευόσμου (Ζαφειρούδης): Τζέφερσον 5, Βεζύρης, Κάιρι, Παπαδόπουλος 7(2), Ναούμης Απ. 12(2), Πετράκης 6(2), Κωνσταντινίδης 8(2), Πετανίδης 2, Καλογιαννίδης 8, Δεληγεώργης 5(1), Καραγιαννίδης 20(4), Μπαλτζόπουλος

ΓΣ Ελευθερούπολης (Παπαδόπουλος): Χάντσον 1, Φιλοξενίδης, Σοκ 8(2), Γράβας 11, Τσουμάνης 2, Ναούμης Σ. 14(4), Σκουλίδας 18(4), Ξύδης 3(1), Γκατζιούρας, Γεωργίου, Ρόμπινσον 11(1), Τουτζιαράκης 14