Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Α2 μπάσκετ ανδρών, 2η αγωνιστική: +32 ο ΓΣΕ, -15 η Καβάλα

Must Read

Το πρώτο του “ροζ φύλλο αγώνα” στο φετινό πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ έλαβε, το απόγευμα του Σαββάτου 10 Οκτωβρίου 2020, ο Γυμναστικός Σύλλογος Ελευθερούπολης. Η ομάδα του Κ. Παπαδόπουλου μπορεί να χρειάστηκε να αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Αμύντα (μια ομάδα που ενισχύθηκε αρκετά φέτος) ωστόσο δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους, κερδίζοντας με 47-79. Και μπορεί στο πρώτο δεκάλεπτο η μεταξύ τους διαφορά να ήταν μόλις 3 πόντοι υπέρ του ΓΣΕ (18-21), όμως η συνέχεια ήταν πολύ διαφορετική. Και αυτό διότι η αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων ανάγκασε τους παίκτες του Αμύντα να πετύχουν μόλις 7 πόντους στην 2η και άλλους 7 πόντους στην 3η περίοδο (!) Την ίδια ώρα ο ΓΣΕ έφτανε στους 63 πόντους, έχοντας χτίσει μια διαφορά 31 πόντων (32-63 στο τέλος της 3ης περιόδου), με αποτέλεσμα η τελευταία περίοδος να λάβει καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα.

Ενδεικτικό της καλής αμυντικής λειτουργίας του ΓΣΕ ήταν το γεγονός ότι οι παίκτες του Αμύντα σούταραν με 46,9% στα δίποντα έναντι 56,2% που πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι (15/32 έναντι 18/32) και με μόλις 10,7% στα τρίποντα (3/28) έναντι 47,8% που πέτυχαν οι παίκτες του ΓΣ Ελευθερούπολης (11/23)

Δεκάλεπτα: 18-21, 25-47, 32-63, 47-79
Αμύντας: Έξαρχος, Τοπάλι 3, Σιούντρης 4, Οικονόμου 4, Βαρδιάνος 2, Σάλεχ 2, Κανονίδης 11 (1), Γιούση 4, Γκάτζο 8 (1), Μπέλη 9 (1), Ταγάρης, Αποστολάκης
ΓΣ Ελευθερούπολης: Μπάτσος, Τσιλούλης 9 (2), Τσουμάνης 16 (1), Χρυσόπουλος 7 (1), Ράπτης 2, Σταμπουλής 2, Ερμείδης 6 (2), Χαρίτογλου 3 (1), Δημάκος 20 (2), Χάλαρης 2, Νίκου 12 (2)

Αντίθετα, με το “αριστερό” ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο φετινό πρωτάθλημα η Energean Καβάλα BC (μιας και εκκρεμεί ο εξ αναβολής αγώνας της προηγούμενης αγωνιστικής κόντρα στον Απόλλωνα Πάτρας). Η ομάδα του Νίκου Πενταζίδη ηττήθηκε εντός έδρας από τον Τρίτωνα με 76-91 – ένα σκορ που αδικεί την προσπάθεια της Καβάλας, καθώς μέχρι και το 3ο δεκάλεπτο η διαφορά μεταξύ των 2 ομάδων ήταν μόλις 6 πόντοι (63-69 υπέρ του Τρίτωνα). Το ματς κρίθηκε πρακτικά στην αρχή της 4ης περιόδου – ένα χρονικό σημείο στο οποίο οι φιλοξενούμενοι “έτρεξαν” ένα σερί 0-8, μετατρέποντας το 64-69 (είχε προλάβει να ευστοχήσει σε μια ελεύθερη βολή ο Γιάννης Καρακεχαγιάς για την Καβάλα) σε 64-77 και “σβήνοντας” τις όποιες ελπίδες των παικτών της Καβάλας για να πάρουν την νίκη.

“Κλειδί” για την νίκη του Τρίτωνα αποτέλεσε το 41,9% στα σουτ 3 πόντων (13/31 – έναντι 21,1% της Καβάλας, με 4/21 προσπάθειες) και τα 45 ριμπάουντ (29 αμυντικά, 16 επιθετικά) που πήραν οι φιλοξενούμενοι έναντι μόλις 28 που πήραν οι παίκτες της Καβάλας (22 αμυντικά, 6 επιθετικά)

Δεκάλεπτα: 21-20, 45-48, 63-69, 76-91
Καβάλα: Ζαραϊδώνης 7 (1), Σαββίδης, Αμπατζάς 16, Βακουφτσής 5, Μάρουσιτς 20 (2), Χείλαρης 2, Πάτρας 13 (1), Καρακεχαγιάς 11, Κασιούμης 2
Τρίτωνας: Καφεζάς 7 (1), Ντούσιας, Θεοδώρου, Γερομιχαλός 15 (3), Κόκκαλης 28 (4), Σταθόπουλος 4, Μάντζαρης 12 (3), Παπαδημητρίου Δ. 13 (1), Πράπας 2, Τσιώκος 7, Παπαδημητρίου Κ. 3