Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

ΓΣ Ελευθερούπολης-Ολυμπιακός Β 68-74: Άγγιξε την υπέρβαση ο «λαβωμένος» ΓΣΕ

Must Read

Αγωνιζόμενος χωρίς τον Γιάννη Σταμπουλή (τραυματίστηκε στο προηγούμενο παιχνίδι και πιθανότατα χάνει το υπόλοιπο της σεζόν), ο ΓΣΕ γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 68-74 από τον Ολυμπιακό Β για την 4η αγωνιστική του Β΄ γύρου της Α2 μπάσκετ. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο μεγαλύτερο μέρος της διάρκειάς του, ωστόσο στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν ψυχραιμότεροι και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι (5-13 στο 5΄) αλλά ο ΓΣΕ αντέδρασε άμεσα και με πρωταγωνιστή τον Δημάκο (πέτυχε 9 από τους 14 πόντους της ομάδας του στην πρώτη περίοδο), κατάφερε να μειώσει στους 3 (12-15 με την εύστοχη βολή του Ράπτη 01:46 πριν τη λήξη της περιόδου). Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ (14-18).

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε την υπεροχή του στους ψηλούς, παίρνοντας διαφορά οκτώ πόντων (18-26 στο 13΄). Από εκείνο το χρονικό σημείο, ο  ΓΣΕ βελτίωσε την άμυνά του (δέχτηκε μόλις 7 πόντους μέχρι το ημίχρονο), ενώ επιθετικά, «μίλησε» η εμπειρία του Θωμά Νίκου, και με 5 συνεχόμενες πόντους του, έφερε την ομάδα του σε απόσταση βολής από τους «ερυθρόλευκους» (25-26 στο 17΄). Μάλιστα, 1:13 πριν τη λήξη του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ, με εύστοχο δίποντο του Ερμείδη. Το τέλος της 2ης περιόδου βρήκε τον ΓΣΕ να προηγείται με 34-33.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο. Μπορεί ο ΓΣΕ να απέκτησε το μεγαλύτερο του προβάδισμα στο παιχνίδι (52-45 με δύο εύστοχες βολές του Δημάκου 01:44 πριν τη λήξη του δεκαλέπτου) αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν γρήγορα να μειώσουν στους 3 πόντους στο φινάλε της τρίτης περιόδου (52-49).

Στην τέταρτη περίοδο οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, αλλά κάποιες βιαστικές επιλογές των παικτών του ΓΣΕ στα τελευταία 2 λεπτά έδωσαν την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να πάρει «μαξιλάρι» ασφαλείας 5 πόντων (64-69, 38΄΄ πριν το φινάλε). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι με τη «ρωσική ρουλέτα» των ελευθέρων βολών αλλά οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εκείνοι που πανηγύρισαν στο τέλος.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης, με 17 πόντους και «πλούσια» στατιστική (3 ριμπάουντς, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Μελισσαράτου (13 πόντοι, 4 ριμπάουντς, 3 ασίστ, 5 κερδισμένα φάουλ). Για τον ΓΣΕ, ο Δημάκος σημείωσε 25 πόντους, ενώ μεστή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Νίκου (7 πόντοι, 4 ριμπάουντς, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα).

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 34-33, 52-49, 68-74

ΓΣ Ελευθερούπολης (Παπαδόπουλος): Παπασάβογλου, Μπάτσος, Τσιλούλης 7(1), Τσουμάνης 6, Ράπτης 7, Ερμείδης 7(1), Χαρίτογλου, Δημάκος 25(2), Χάλαρης 9(1), Νίκου 7(1)

Ολυμπιακός Β (Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου 4, Κουρτίδης, Μωραΐτης, Νικολαΐδης 17(3), Κολοβέρος 7, Καμπούρης 3(1), Τσόχλας 10(2), Σκουλίδας 11(3), Χρηστίδης 9, Τσάμης, Μελισσαράτος 13