Δευτέρα, 15 Ιουλίου, 2024

ΓΣ Ελευθερούπολης – Ερμής Σχηματαρίου 80-88: Ένας… πρώην τον «σκότωσε» και τον άφησε εκτός final four (βίντεο)

Must Read

image_printΕκτύπωση

Δεν τα κατάφερε στο κλειστό της Γεωργιανής ο Γυμναστικός Σύλλογος Ελευθερούπολης, γνωρίζοντας την ήττα με 80-88 από τον Ερμή Σχηματαρίου, λέγοντας «αντίο» στο final four της Elite League. Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ο Δημήτρης Γράβας (28π., 9 ριμπ., 5 ασ.), ο οποίος τη περσινή σεζόν αγωνιζόταν με την φανέλα του ΓΣΕ.

Πιο αποφασισμένη και συγκεντρωμένη στο ξεκίνημα η Ελευθερούπολη, η οποία -στηριζόμενη στην ασφυκτική της άμυνα πάνω στους ΜακΚίσικ και Γερομιχαλό- προηγήθηκε με 7-0 (3΄). Από εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ένας  πρώην του ΓΣΕ… Με άψογα ποσοστά ευστοχίας (17 π. 3/3 διπ., 3/3 τρ. στο πρώτο δεκάλεπτο) ο Δημήτρης Γράβας όχι μόνο μάζεψε την διαφορά για τον Ερμή, αλλά έβαλε την ομάδα του και σε ρόλο οδηγού (14-16, 8΄). Τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα, όταν το Σχηματάρι, ποντάροντας στην αστοχία των γηπεδούχων πίσω από τα 6,75μ. (1/10 το πρώτο 10΄), έπαιξε ζώνη στην άμυνα. Το σερί των φιλοξενούμενων έφτασε το 11-0 και με το τρίποντο του Γερομιχαλού στην εκπνοή της περιόδου, διαμορφώθηκε η πρώτη διψήφια διαφορά (16-27).

Με τρίποντο του Μπολάτογλου το προβάδισμα του Ερμή έφτασε τους 14 πόντους (18-32, 14΄), την ίδια στιγμή που το άγχος ήταν ολοφάνερο στο στρατόπεδο του ΓΣΕ. Ο Κυριάκος Παπαδόπουλος «απάντησε» και αυτός με ζώνη, η οποία, ωστόσο, δεν ήταν αποτελεσματική, καθώς οι φιλοξενούμενοι την «έσπαγαν» με μακρινά σουτ. Ο Γκαθράιτ αποφάσισε να το πάρει… πάνω του και με ατομικές του προσπάθειες, κατέβασε την διαφορά στους τέσσερις πόντους (37-41, 19΄). Ο Μπολάτογλου με τρίποντο έδωσε «ανάσα» στον Ερμή (37-44), ενώ ο Γερομιχαλός με 3/3 βολές διαμόρφωσε το 38-47 (19:42). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 40-47 μετά και το buzzer beater του Καμπουρίδη.

Σαν… υπνωτισμένοι μπήκαν στην επανάληψη οι Καβαλιώτες, βλέποντας τους αντιπάλους τους να κάνουν ένα εντυπωσιακό σερί 10 αναπάντητων πόντων στα πρώτα 02:30 (40-57). Η αντίδραση τους, όμως, ήταν άμεση. Βγάζοντας εκ νέου τρομερή ενέργεια στην άμυνα, κατέβασαν την διαφορά στην ελάχιστη διψήφια τιμή της (49-59, 25΄) με λέιπ απ του Γκαθράιτ στον αιφνιδιασμό, ενώ με το coast to coast του Αμερικανού, πλησίασαν  στους πέντε πόντους (57-62, 28΄). Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με τον Ερμή στο +5 (61-66), αν και προηγήθηκε ακόμα και με 17 πόντους (40-57, 23΄).

Παρόμοιο με εκείνο της τρίτης περιόδου, και το ξεκίνημα της τελευταίας, με την ομάδα του Νίκου Οικονόμου να κάνει επιμέρους 3-16 και να εξασφαλίζει σημαντικό προβάδισμα νίκης (64-82, 36΄). Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στην διεκδίκηση του αγώνα, πηγαίνοντας σε βεβιασμένες επιθέσεις και μακρινά σουτ αλλά μάταια. Το μόνο που κατάφερε το συγκρότημα του Κυριάκου Παπαδόπουλου -και με τον νικητή να έχει ήδη κριθεί-  ήταν να μειώσει στα τελευταία δευτερόλεπτα με δύο σερί τρίποντα του Γκαθράιτ. Με την ήττα αυτή ο ΓΣΕ αποχαιρέτησε τα play off και το όνειρο συμμετοχής στο final four της Elite League, σε μια σειρά που ξεκίνησε ιδανικά με την νίκη του στον πρώτο αγώνα, αλλά στους δύο επόμενους ο Ερμής Σχηματαρίου παρουσίασε καλύτερη εικόνα και δίκαια πήρε την πρόκριση.

Εμφάνιση καριέρας για τον Δημήτρη Γράβα, που τελείωσε την αναμέτρηση με 28 πόντους, 9 ριμπ., 5 ασ.), ενώ ακόμη μια εξαιρετική παράσταση πραγματοποίησε ο Γερομιχαλός, με 22 πόντους και 7 ασίστ. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γκαθράιτ (έπαιξε 40΄), έχοντας 33 πόντους, και ο Καμπουρίδης με 22 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-27, 40-47, 61-66, 80-88

ΓΣ Ελευθερούπολης (Παπαδόπουλος): Άλεν 3, Γκαθράιτ 33(4), Στυλίδης, Αστεριάδης, Καμπουρίδης 22(2), Ιατρίδης 7(1), Λογοθέτης, Μαστόρος 10(2), Κουρτίδης 5, Τσέλλος, Καλογερίας

Ερμής Σχηματαρίου (Οικονόμου): ΜακΚίσικ 10, Γράβας 28(4), Ιωάννου, Κωστόπουλος 2, Μπολάτογλου 9(3), Αγγελή, Μαργέλης 6, Τσουκουεμέκα 11, Γερομιχαλός 22(3), Ζορμπάς, Μητσιμπόνας, Μουντρίχας