Σάββατο, 2 Μαρτίου, 2024

Χαρίλαος Τρικούπης – ΓΣ Ελευθερούπολης 68-83: Βρίσκει τα πατήματά του (βίντεο)

Must Read

Ο Γκαθράιτ (25π.)ήταν ο νικητής στο άτυπο μπρα ντε φερ με τον ομοεθνή αντίπαλο του, Γκλάσπερ (24π.) καθώς ο Γυμναστικός Σύλλογος Ελευθερούπολης κέρδισε εκτός έδρας τον Χαρίλαο Τρικούπη με 83-68 για την 9η αγωνιστική της Elite League.

Κλειστό αλλά συναρπαστικό το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Γκαθράιτ να κάνει εξαιρετική εκκίνηση (10 π. στα πρώτα 05:26) και να δίνει προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην ομάδα (11-15). Η αντίδραση του Χαρίλαου ήταν άμεση -εκμεταλλεύτηκε και ένα ολιγόλεπτο μπλακ άουτ του ΓΣΕ- και με επιμέρους 9-0 βρέθηκε στο +5 (20-15, 10΄). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 20-17.

Ανταγωνιστική και η δεύτερη περίοδος με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ, το οποίο άλλαξε χέρια ουκ ολίγες φορές. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο αποτελεσματικοί στην άμυνα, κάτι που τους βοήθησε να βρουν ρυθμό στην επίθεση. Με σερί 2-8 στο τελευταίο τρίλεπτο, η ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου πήγε με +4 (36-40) στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Με λειπ του πιο επικίνδυνου παίκτη των γηπεδούχων, Γκλάσπερ, η διαφορά κατέβηκε στην ελάχιστη τιμή (42-43, 23΄), όμως ο ΓΣΕ έβγαλε αντίδραση και επανέφερε πολύ γρήγορα το προβάδισμα σε ασφαλή (σχετικά) επίπεδα (43-50, 24΄). Κάποια αβίαστα λάθη που υπέπεσαν οι παίκτες της Ελευθερούπολης, έδωσαν την ευκαιρία στον Χαρίλαο να πλησιάσει στον πόντο (57-58, 28΄). Παρόλα αυτά, ο ΓΣΕ κράτησε με «νύχια και με δόντια» την πρωτοκαθεδρία στο σκορ μέχρι το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου (59-63).

Με το τρίποντο του Άλεν διαμορφώθηκε η πρώτη διψήφια διαφορά (61-73, 34΄), ενώ με την όμορφη ατομική προσπάθεια του ίδιου, ο ΓΣΕ ουσιαστικά «σφράγισε» την νίκη (66-83. 38’). Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με 68-83 και τον ΓΣΕ να δείχνει να βρίσκει τα πατήματα του στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 36-40, 59-63, 68-83

Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Γκλάσπερ 24(3), Παγουράς, Τσουργιάννης 8, Τόλα 5, Μολφέτας 6(2), Στράτος, Σάμαρτζιτς 14(1), Σταματόγιαννης 9(1), Νάνος 2, Τσαπατώρης, Ζαρκαδούλας

ΓΣ Ελευθερούπολης (Παπαδόπουλος): Άλεν 9(1), Γκαθράιτ 25(3), Στυλίδης, Ναούμης 3(1), Καμπουρίδης 7(1), Ιατρίδης 3(1), Λογοθέτης 4, Μαστόρος 12(1), Κουρτίδης 16(2), Οκεκουόγεν 6, Τσέλλος

Must Read

Εφημερεύοντα Φαρμακεία ΚΑΒΑΛΑΣ

Τελευταία Νέα

Διακοπή νερού, τα ξημερώματα, στην Καβάλα – Ποιες περιοχές επηρεάζονται

Ανακοινώνεται ότι λόγω εργασιών της Υπηρεσίας Ύδρευσης θα διακοπεί η παροχή νερού την Παρασκευή 01-03-2024 από ώρα 24:00 τα...