Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

Αία Ευόσμου – ΓΣ Ελευθερούπολης 81-70: Κακή εμφάνιση και τρίτη συνεχόμενη εκτός έδρας ήττα (βίντεο)

Must Read

Νέα ήττα μακριά από την έδρα του για τον Γυμναστικό Σύλλογο Ελευθερούπολης, αυτή την φορά από τον Αίαντα Ευόσμου με 81-70 για την 25η αγωνιστική της Elite League. Οι φιλοξενούμενοι δεν ανταποκρίθηκαν στις δυσκολίες του αγώνα και, υποπίπτοντας σε 15 λάθη, γνώρισε μοιραία την τρίτη σερί ήττα τους στο πρωτάθλημα.

Πολύ καλύτερο ξεκίνημα για τους γηπεδούχους, οι οποίοι προηγήθηκαν με 9-0 στο 4΄, ενώ με το εύστοχο τρίποντο του Ναούμη βρέθηκαν μπροστά με διψήφια διαφορά (12-2, 6΄). Ο ΓΣΕ σούταρε με άσχημα ποσοστά στα εντός πεδίας, κάτι που τον κράτησε πίσω ακόμα και με 17-4 (8΄). Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου – αν και την ολοκλήρωσε κάνοντας με πέντε λάθη- έπαιξε πιο γρήγορα στην επίθεση, με αποτέλεσμα να μειώσει σε 17-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Καβαλιώτες έβγαλαν αντίδραση, πλησιάζοντας ακόμα και στους τέσσερις πόντους με το τρίποντο του Γκαθράιτ (37-33, 8΄), ο οποίος πέτυχε 10 πόντους στο διάστημα αυτό. Στα τελευταία 2΄οι Θεσσαλονικείς έκαναν ένα επιμέρους 5-0 και πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +9 (42-33).

Στην τρίτη περίοδο το προβάδισμα συνέχισε να κυμαίνεται σε ανάλογες τιμές μέχρι το 27΄, καθώς ο Γκαθράιτ (σήμερα ήταν η μοναδική αξιόπιστη επιθετική λύση για την ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου) με τρία συνεχόμενα τρίποντα μείωσε στον πόντο (53-52), δείχνοντας πως υπάρχει ακόμα σφυγμός στην ομάδα. Όμως, μέχρι το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου ένα «μπλακ άουτ» των φιλοξενούμενων ήταν αρκετό για να πάρει εκ νέου ο Αίας διαφορά ασφαλείας (62-54).

Με την εύστοχη βολή του Ετιέν οι γηπεδούχοι ξέφυγαν για πρώτη φορά με 16 πόντους (70-54, 35΄) και πήραν σημαντικό προβάδισμα νίκης. Ο Καλογερίας με σουτ πίσω από τα 6,75μ. μείωσε στους οκτώ (72-65, 37΄), όμως ο Αίας στα εναπομείναντα λεπτά διατήρηση τη ψυχραιμία του και πήρε τη νίκη με 81-70, μετά από 6 συνεχόμενες ήττες. Για τον ΓΣΕ, αυτή ήταν η τρίτη σερί εκτός έδρας ήττα.

Πρώτος σκόρερ για τον Αίαντα ήταν ο Ετιέν με 20 πόντους, ενώ εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι Βίκτορ (19π., 7 ριμπ., 3 ασ.) και Ναούμης (17π.). Στον αντίποδα, σχεδόν μόνος του ήταν ο Γκαθράιτ, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 28 πόντους (6/7 τρίπ.). Καλή εμφάνιση και από τον Κουρτίδη με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 42-33, 62-54, 81-70

Αίας Ευόσμου (Μπούτσκος): Ετιέν 20(2), Βίκτορ 19, Αμπατζάς 12(2), Ρουστέμης, Κωνσταντινίδης, Παπαδόπουλος, Ναούμης 17(4), Πετράκης, Πετανίδης 6, Ρούμπας, Γαρέζος, Μαλέλης 7(1)

ΓΣ Ελευθερούπολης (Παπαδόπουλος): Άλεν 11(1), Γκαθράιτ 28(6), Στυλίδης, Αστεριάδης, Καμπουρίδης 4, Ιατρίδης, Λογοθέτης, Μαστόρος 2, Κουρτίδης 17(2), Τσέλλος, Καλογερίας 8(2)