Πέμπτη, 13 Ιουνίου, 2024

Α2 μπάσκετ γυναικών, 21η αγωνιστική: Μεγάλη ανατροπή και αγκαλιά με την τρίτη θέση  οι Πάνθηρες Καβάλας – Αποτελέσματα, βαθμολογία και επόμενη αγωνιστική (βίντεο)

Must Read

image_printΕκτύπωση

Οι Πάνθηρες Καβάλας επικράτησαν με 67-62 της Ανόρθωσης Βόλου στο «Αλεξάνδρα Δήμογλου» για την 21 αγωνιστική της Α2 μπάσκετ γυναικών. Με την νίκη αυτή οι Καβαλιώτισσες «κλείδωσαν» την τρίτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Οι Πάνθηρες ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 18-13 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ωστόσο, στην δεύτερη περίοδο οι Βολιώτισσες έκαναν την ανατροπή και πήραν τα ηνία του αγώνα, με το ημίχρονο να τελειώνει με 28-36. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν και με διψήφια διαφορά, την οποία περιόρισαν οι Πάνθηρες στα τελευταία λεπτά του (47-54). Η αναμέτρηση κρίθηκε στην τελευταία περίοδο, όπου οι Πάνθηρες, με οδηγό την άμυνα, ανέτρεψαν το σκορ και πήραν το ροζ φύλλο με 67-62.

Δεκάλεπτα: 18-13 28-36, 47-54, 67-62
Πάνθηρες Καβάλας (Χαντέλης): Τσάντα 9(2), Παναγιωτίδου 9(1), Μαραβέγια 6(2), Γαϊτάνη 16(3), Τριανταφύλλου 12, Πετρουσέφσκα 6, Μαμαλίγκατζη 2, Παπαδοπούλου 3(1), Λυκάκη 4
Ανόρθωση Βόλου (Μπαντίδης): Κουτσουνούρη 8(1), Ταντουρόφσκα 3(1), Αρτεμισίου 2, Σουλτάνη 22(4), Ζήτη 5(1), Τσιμπίδη 10(1), Αγαγιώτου 6(2), Μιχαηλίδου 6