Τρίτη, 15 Οκτωβρίου 2019

ΓΣ Ελευθερούπολης-Χαρίλαος Τρικούπης 87-91: Έφτασε στη βρύση αλλά δεν ήπιε νερό... Κύριο

Posted On Κυριακή, 06 Οκτωβρίου 2019 01:55 Γράφτηκε από τον

Πάλεψε πολύ για την νίκη, προσπάθησε, έφτασε πολύ κοντά στο να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα, αλλά τελικά δεν τα κατάφερε ο Γυμναστικός Σύλλογος Ελευθερούπολης... Το πρώτο παιχνίδι του ΓΣΕ στην Α2 Εθνική κατηγορία μπορεί να μην έληξε νικηφόρα (καθώς η ομάδα του Κ. Παπαδόπουλου ηττήθηκε εντός έδρας με 87-91 από τον Χαρίλαο Τρικούπη), ωστόσο οι εντυπώσεις που αποκόμισαν όσοι παρακολούθησαν την αναμέτρηση ήταν κάτι παραπάνω από θετικές, με το ματς να κρίνεται στις λεπτομέρειες.

Το παιχνίδι είχε αρκετές εναλλαγές στο σκορ και όλα επί της ουσίας κρίθηκαν στα τελευταία λεπτά. Στα 4' πριν από τη λήξη ο ΓΣΕ βρέθηκε να προηγείται με 76-73, όμως τα τρίποντα του Οικονομόπουλου και του Σκουλίδα έφεραν την ανατροπή στο σκορ. Ο Μοτσενίγος έδωσε ξανά το προβάδισμα στον ΓΣΕ με τρίποντο για το 81-79, όμως ο Ράπτης και ο Οικονομόπουλος έδωσαν και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του Μεσολογγίου. Το 84-84 ήταν το τελευταίο σκορ που οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες, μιας και με δευτερόλεπτα να απομένουν, ο Τρικούπης βρέθηκε να προηγείται με 89-85. Στα τελευταία 24'' ο Ράπτης είχε 1/2 βολές στο φάουλ που κέρδισε, ενώ ο Δεληγεώργης βρήκε στόχο στο ζεύγος βολών για το 89-87, όμως στο τρίποντο που δοκίμασε στο φινάλε και με το σκορ στο 91-87, δεν βρήκε στόχο, με αποτέλεσμα να έρθει η νίκη για τους φιλοξενούμενους.

Ενδεχομένως τα πράγματα να ήταν καλύτερα για τον ΓΣΕ αν τα ποσοστά στις ελεύθερες βολές ήταν καλύτερα (15/24 για τον ΓΣΕ, 13/18 για τον Τρικούπη που ευτύχησε να έχει ένα πολύ μεγάλο ποσοστό ευστοχίας στα τρίποντα -14/30). Οι φιλοξενούμενοι πήραν 29 ριμπάουντ (έναντι 25 του ΓΣΕ), αλλά είχαν και 18 λάθη (έναντι 11 των γηπεδούχων).

Δεκάλεπτα: 18-23, 40-38, 59-60, 87-91
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Μανοΐλοβιτς 21, Γοργόνης 10, Τσούτσος, Γκέλιος, Μοτσενίγος 15 (4), Καραγιώργος, Σταμπουλής 12, Καμπουρίδης 12, Μπένας 12, Δεληγεώργης 5.
Χ. Τρικούπης (Καλαμπάκος): Παπαδιονυσίου 15 (3), Αντωνάκης 15 (2), Ναούμης 2, Ράπτης 23, Οικονομόπουλος 14 (4), Μαργέλης 1, Γκάτζιος, Βασιλόπουλος 13 (3), Σκουλίδας 8 (2).

• Καβάλα-Ερμής Λαγκαδά 79-75: Ίδρωσε, αλλά νίκησε... E211a3133c23b553e8a0fd14fb780563 M

Τα εύκολα δύσκολα έκανε η ομάδα μπάσκετ της Καβάλας, η οποία υποδέχτηκε τον Ερμή Λαγκαδά στο κλειστό της Καλαμίτσας -σε αγώνα που διεξήχθη το απόγευμα της Κυριακής στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος του Βορείου Ομίλου της Β' Εθνικής κατηγορίας. Το συγκρότημα του Νίκου Πενταζίδη μπορεί να προηγήθηκε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 50-32, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο είδε τους φιλοξενούμενους να "ψαλιδίζουν" την μεταξύ τους διαφορά και να φτάνουν ένα βήμα από το να πάρουν την εκτός έδρας νίκη. Τελικά η Καβάλα κατάφερε να κερδίσει με 79-75, πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

• Φίλιππος Βέροιας-ΓΣ Ελευθερούπολης 73-69: Νέα ήττα "στο νήμα" 994302540b19afc59bc1cdee777abbb2 M

Μια "επανάληψη" του αγώνα με τον Χαρίλαο Τρικούπη "έζησαν" οι φίλαθλοι του Γυμναστικού Συλλόγου Ελευθερούπολης, οι οποίοι είδαν την αγαπημένη τους ομάδα να χάνει εκτός έδρας από τον (επίσης νεοφώτιστο)΅΄ Φίλιππο Βέροιας με 73-67, σε αγώνα που διεξήχθη στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής κατηγορίας.

Ο ΓΣΕ ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα, "κλείνοντας" το 1ο δεκάλεπτο προηγούμενος με 11-21, ωστόσο στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Φίλιππος "έτρεξε" ένα σερί 21-7 (εκμεταλλευόμενος την αστοχία των παικτών του ΓΣΕ και την αντίστοιχη ευστοχία των δικών του παικτών) και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 32-28. Στο 3ο δεκάλεπτο ο ΓΣΕ ανέκαμψε και προηγήθηκε με 43-46, όμως στην τελευταία περίοδο ο Φίλιππος κατάφερε να λυγίσει την ομάδα του Κ. Παπαδόπουλου και να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Πρωταγωνιστές από τον ΓΣΕ ήταν ο Μοτσενίγος με 18 πόντους και ο Μανοΐλοβιτς με 16 πόντους. Από τον Φίλιππο Βέροιας ξεχώρισαν ο Ελευθεριάδης με 26 πόντους και ο Κοθράς με 19 πόντους.

Δεκάλεπτα: 11-21, 32-28, 43-46, 73-69

Φίλιππος (Γκίμας): Τσούκας 2, Βάλλιος, Τσιακλαγκάνος 3 (1), Ελευθεριάδης 26 (2), Κοθράς 19 (2), Παραπούρας 3 (1), Σουτζόπουλος 5, Καντάρκος 12, Φιλιππόπουλος, Ντρεκάλοβιτς 3 (1).
    Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Μανοΐλοβιτς 16 (1), Γοργόνης 13 (3), Τσούτσος 4, Γκέλιος, Μοτσενίγος 18 (4), Σταμπουλής 2, Καμπουρίδης 9 (1), Μπένας 6, Δεληγεώργης 1.

• Μαχητές Πειραματικού-Καβάλα 71-70: Λίγο ήθελε η "Ένωση", αλλά δεν... 9b8e55a5edbf2541a801d3a75b096d24 M

Με το "αριστερό" ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα του Βόρειου Ομίλου της Β' Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ η Έ.Κ. Καβάλας, η οποία ηττήθηκε το απόγευμα της Κυριακής στα Πεύκα από τους (γνώριμους σε αυτήν) Μαχητές Πειραματικού με 71-70. Το ματς ήταν αμφίρροπο, με τους Μαχητές να διατηρούν στο μεγαλύτερο μέρος του ένα μικρό προβάδισμα (ολοκλήρωσαν την 3η περίοδο προηγούμενοι με 55-48) και την Καβάλα να προσπαθεί μέχρι και το τελευταίο λεπτό για να "κλέψει" την νίκη -χωρίς, όμως, να τα καταφέρνει.

Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ήταν εξαιρετικά δραματικά, με τις 2 ομάδες να χάνουν πολλές ελεύθερες βολές. Στα 20 δευτερόλεπτα πριν την λήξη ένα τρίποντο του Αθανασιάδη έφερε την διαφορά για την Καβάλα στο -2 (69-67), με τους γηπεδούχους να ευστοχούν αμέσως μετά σε μια ελεύθερη βολή. Το ματς κρίθηκε στο χαμένο λει απ του Αμπαρά στα τελευταία 10 '' και στο αμυντικό ριμπάουντ που κέρδισαν οι γηπεδούχοι. Το τρίποντο του Πιεβάλιτσα για το 71-70 απλώς έκλεισε το σκορ σε ένα πολύ χορταστικό παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 15-15 36-33, 55-48, 71-70

Μαχητές-Πειραματικού (Χατζηκυριακίδης): Σιπητάνος 2, Χατζηκυριακίδης 28 (5), Γεωργίου 13 (1), Κουντουρατζόγλου 3, Μαυρίδης 3, Ζιάκας 2, Κλωνάρας 3, Σικαλίδης 4, Βαϊντερλής 3, Μητσάκης 10 (2)
    Καβάλα (Πενταζίδης): Δοξάκης 5 (1), Λαμπρόπουλος 13 (2), Σαββίδης 7 (1), Αθανασιάδης 12 (1), Αμπαράς 10, Πιεβάλιτσα 3 (1), Φλιάτης 12, Νταλός 1, Μπανάσας

Ευκαρπία – Φάρσαλα 71-80
    Ερμής Λαγκαδά – Κομοτηνή 62-72
    Μαχητές Πειραματικού – Καβάλα 71-70
    Στρατώνι – Έσπερος Λαμίας 72-67
    ΠΑΣ Γιάννινα – Γέφυρα 77-70