Τρίτη, 10 Δεκεμβρίου 2019

ΓΣ Ελευθερούπολης-Διαγόρας Δρυοπιδέων 77-81: "Αυτοκτόνησε" στο τελευταίο λεπτό ο ΓΣΕ... Κύριο

Posted On Σάββατο, 23 Νοεμβρίου 2019 17:32 Γράφτηκε από τον

Για 39 λεπτά κρατούσε την νίκη στα χέρια του -απέναντι σε έναν αντίπαλο με βλέψεις για άνοδο στην Α1 Εθνική κατηγορία- αλλά τελικά δεν τα κατάφερε...

Ο λόγος για τον Γυμναστικό Σύλλογο Ελευθερούπολης, ο οποίος σε αγώνα που διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου στην πρωτεύουσα του δήμου Παγγαίου στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Α2 Εθνικής κατηγορίας "κατάφερε" να χάσει από τον Διαγόρα Δρυοπιδέων με 77-81 -παρά το γεγονός ότι στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης προηγείτο με 77-76!

Ο ΓΣΕ βρισκόταν μπροστά στο σκορ σε ολόκληρη την διάρκεια της αναμέτρησης, έχοντας μια διαφορά που κυμαινόταν μεταξύ 2 και 10 πόντων (στο τέλος του ημιχρόνου ο ΓΣΕ προηγείτο με 41-31), αλλά στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι (με μπροστάρη τον Νίκο Λιακόπουλο) αντεπιτέθηκαν -με τον ΓΣΕ να λυγίζει και να μην καταφέρνει να πάρει μια πολύ σπουδαία νίκη.

Δεκάλεπτα: 22-20, 41-31, 65-57, 77-81
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Γοργόνης 9 (1), Τσούτσος 14 (3), Γκέλιος 5 (1), Μοτσενίγος 12 (3), Καραγιώργος 4, Σταμπουλής 5 (1), Καμπουρίδης, Μπένας 14 (2), Δεληγεώργης 14 (1).
Διαγόρας (Χούμπαυλης): Αγγελόπουλος, Κουκάς 8 (2), Καράμπουλας 11 (2), Πολυτάρχου 13 (3), Πετροδημόπουλος 2, Λιακόπουλος 31 (2), Καρασταμάτης 3 (1), Βλάχος, Μαχαίρας 5, Γκιουζέλης 8 (2).

• ΓΣ Ελευθερούπολης-Καρδίτσα 87-63: Άστραψε και βρόντηξε... 599c98b26be967ebe8702be3fd990ef4 M

Επιστροφή στις νίκες για τον Γυμναστικό Σύλλογο Ελευθερούπολης, ο οποίος κέρδισε άνετα την ισχυρή Καρδίτσα με 87-63 σε αγώνα που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο της πρωτεύουσας του δήμου Παγγαίου για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής κατηγορίας. Το παιχνίδι ήταν "ντέρμπι" μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο (ολοκληρώθηκε με σκορ 20-16), καθώς από την δεύτερη περίοδο και μετά οι παίκτες του ΓΣΕ εκμεταλλεύτηκαν την ευστοχία τους έξω από την γραμμή των 6,75 μέτρων (συνολικά ευστόχησαν σε 16 προσπάθειες για 3 πόντους), άνοιξαν την διαφορά μεταξύ των 2 ομάδων και δεν κοίταξαν πίσω μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης.

Δεκάλεπτα: 20-16, 46-30, 68-42, 87-63
    Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Μαραβέγιας 6 (2), Μανοΐλοβιτς 15 (3), Γοργόνης 12 (2), Τσούτσος 12 (4), Γκέλιος 6 (1), Μοτσενίγος 9 (1), Καραγιώργος, Σταμπουλής 5 (1), Καμπουρίδης 11 (1), Μπένας 8, Δεληγεώργης 3 (1).
    Καρδίτσα (Κομποδιέτας): Χονδρογιάννης 7 (1), Γράβας 17 (2), Ζωιτσάκος, Μπιλλής 6 (2), Παππάς 2, Κακλαμάνος 3 (1), Παπαδόπουλος 3, Ερμείδης 4, Καλλές 7, Σανδραμάνης 2, Τριανταφύλλου 5 (1), Νάκης 7 (1).

• Αγρίνιο-ΓΣ Ελευθερούπολης 74-72: Θρίλερ στις όχθες του Αχελώου, ήττα "στο νήμα" για τον ΓΣΕ F48861abaa7af3b272338c849293f5c0 M

Ουδείς μπορεί να αμφισβητήσει το γεγονός ότι ο Γυμναστικός Σύλλογος Ελευθερούπολης "πουλάει πολύ ακριβά το τομάρι του" στην παρθενική του συμμετοχή στην Α2 Εθνική κατηγορία. Για μια ακόμα αγωνιστική ο ΓΣΕ έφτασε κοντά στην πηγή αλλά δεν κατάφερε να πιει νερό (από τις όχθες του ποταμού Αχελώου, όπου και φιλοξενήθηκε), καθώς ηττήθηκε στο "ντέρμπι των νεοφώτιστων" από το Αγρίνιο με 74-72.

Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες στα τελευταία λεπτά πριν το φινάλε, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι, χωρίς όμως να ξεφεύγει κάποιος. Το 66-60 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά για τους γηπεδούχους στην δ' περίοδο, όμως το 3-9 έφερε την ισοπαλία ανάμεσα στις δύο πλευρές. ενώ ο Μπένας έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στο δ' δεκάλεπτο. Το παιχνίδι έγινε θρίλερ, με τον Φραντσέσκι να δίνει εν αρχή τη λύση με το τρίποντο του, κάνοντας το 72-71, όμως ο Μπένας βοήθησε ξανά τον ΓΣΕ κάνοντας το 72-72. Ο κοινοτικός του Αγρινίου ήταν και πάλι ο άνθρωπος της στιγμής για τους γηπεδούχους και με τις εύστοχες βολές του έκανε το 74-72. Στο φινάλε η Ελευθερούπολη είχε δύο φορές την ευκαιρία να φύγει με το διπλό, όμως και ο Τσούτσος αστόχησε στο τρίποντο που δοκίμασε, ενώ ο Μπένας μπορεί να πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, όμως δεν κατάφερε να βρει στόχο στη συνέχεια, με το 74-72 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 23-21, 47-40, 60-59, 74-72
    Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Καμάρας 9 (1), Μπερέρης 2, Μιχάλογλου 6 (2), Χατζηνικόλας 3 (1), Κέβιν 22 (2), Γκρέκας 11 (1), Σταματογιάννης 8, Ψαράς 3 (1), Κασιούμης 10.
    Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Μανοΐλοβιτς 13 (1), Γοργόνης 1, Τσούτσος 8 (2), Γκέλιος 2, Μοτσενίγος 7 (1), Καραγιώργος, Σταμπουλής 9 (1), Καμπουρίδης 6, Μπένας 24 (3), Δεληγεώργης 2.

Χαρίλαος Τρικούπης – Τρίτων

• Αμύντας-ΓΣ Ελευθερούπολης 58-71: Έγραψε ιστορία...

Την πρώτη εκτός έδρας νίκη της ιστορίας της στην Α2 πανηγύρισε η Ελευθερούπολη, επικρατώντας με 71-58 του Αμύντα και έδειξε πως μπορεί να πάρει αποτέλεσμα και μακριά από το σπίτι της. Η Ελευθερούπολη παρουσιάστηκε άκρως διαβασμένη στην άμυνα της και δεν δέχθηκε σε κανένα δεκάλεπτο περισσότερους από 16 πόντους, με τον Αμύντα να έχει σοβαρά προβλήματα στην επίθεση του. Η υπεροχή της Ελευθερούπολης κάτω από το καλάθι ήταν εμφανής, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει σε διψήφια επίπεδα λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Η συνέχεια ήταν ανάλογη και στο β' ημίχρονο, με την ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου να κρατά χαμηλά το ρυθμό του αγώνα και να φτάνει σε ένα πολύτιμο ροζ φύλλο, ενώ τελείωσε τον αγώνα έχοντας τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Δεκάλεπτα: 15-22, 28-40, 42-64, 58-71
    Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 14, Κάπρης 5 (1), Σιούντρης 6 (2), Κερασοβίτης 2, Κουκουνιάς 4, Κομποδιέτας 8 (2), Γκαβανόπουλος, Χάλαρης 8, Φακοπουλίδης 6 (1), Κωνσταντακόπουλος 5 (1), Μέλιος.
    Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Μανοΐλοβιτς 5 (1), Γοργόνης 8 (2), Τσούτσος, Γκέλιος 8 (1), Μοτσενίγος 10 (1), Σταμπουλής 12, Καμπουρίδης 12, Μπένας 14, Δεληγεώργης 2.