Τρίτη, 10 Δεκεμβρίου 2019

Αγρίνιο-ΓΣ Ελευθερούπολης 74-72: Θρίλερ στις όχθες του Αχελώου, ήττα "στο νήμα" για τον ΓΣΕ Κύριο

Posted On Κυριακή, 01 Δεκεμβρίου 2019 00:46 Γράφτηκε από τον

Ουδείς μπορεί να αμφισβητήσει το γεγονός ότι ο Γυμναστικός Σύλλογος Ελευθερούπολης "πουλάει πολύ ακριβά το τομάρι του" στην παρθενική του συμμετοχή στην Α2 Εθνική κατηγορία. Για μια ακόμα αγωνιστική ο ΓΣΕ έφτασε κοντά στην πηγή αλλά δεν κατάφερε να πιει νερό (από τις όχθες του ποταμού Αχελώου, όπου και φιλοξενήθηκε), καθώς ηττήθηκε στο "ντέρμπι των νεοφώτιστων" από το Αγρίνιο με 74-72.

Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες στα τελευταία λεπτά πριν το φινάλε, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι, χωρίς όμως να ξεφεύγει κάποιος. Το 66-60 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά για τους γηπεδούχους στην δ' περίοδο, όμως το 3-9 έφερε την ισοπαλία ανάμεσα στις δύο πλευρές. ενώ ο Μπένας έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στο δ' δεκάλεπτο. Το παιχνίδι έγινε θρίλερ, με τον Φραντσέσκι να δίνει εν αρχή τη λύση με το τρίποντο του, κάνοντας το 72-71, όμως ο Μπένας βοήθησε ξανά τον ΓΣΕ κάνοντας το 72-72. Ο κοινοτικός του Αγρινίου ήταν και πάλι ο άνθρωπος της στιγμής για τους γηπεδούχους και με τις εύστοχες βολές του έκανε το 74-72. Στο φινάλε η Ελευθερούπολη είχε δύο φορές την ευκαιρία να φύγει με το διπλό, όμως και ο Τσούτσος αστόχησε στο τρίποντο που δοκίμασε, ενώ ο Μπένας μπορεί να πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, όμως δεν κατάφερε να βρει στόχο στη συνέχεια, με το 74-72 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 23-21, 47-40, 60-59, 74-72
Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Καμάρας 9 (1), Μπερέρης 2, Μιχάλογλου 6 (2), Χατζηνικόλας 3 (1), Κέβιν 22 (2), Γκρέκας 11 (1), Σταματογιάννης 8, Ψαράς 3 (1), Κασιούμης 10.
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Μανοΐλοβιτς 13 (1), Γοργόνης 1, Τσούτσος 8 (2), Γκέλιος 2, Μοτσενίγος 7 (1), Καραγιώργος, Σταμπουλής 9 (1), Καμπουρίδης 6, Μπένας 24 (3), Δεληγεώργης 2.