Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Μαρούσι-ΓΣ Ελευθερούπολης 95-67: Συντριβή με… τρίποντη εκτέλεση για τον ΓΣΕ (βίντεο)

Must Read

Την ήττα με κάτω τα χέρια (95-67) γνώρισε ο Γυμναστικός Σύλλογος Ελευθερούπολης από το Μαρούσι στο κλειστό γήπεδο «Αγίου Θωμά», για τη 2η αγωνιστική του Β΄ γύρου της Α2 Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ. Ο ΓΣΕ παρουσιάστηκε ανταγωνιστικός μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο και έκτοτε παραδόθηκε στις… ορέξεις των γηπεδούχων και του Γκαγκαλούδη (32 π., 11/13 β., 3/4 δίπ., 5/9 τρ.).

Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι στο πρώτο δεκάλεπτο, με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να «ξεφύγει» στο σκορ (είναι χαρακτηριστικό ότι στα πρώτα 10΄ η πρωτοπορία του σκορ άλλαξε οκτώ φορές).Το 0-10 σερί των φιλοξενούμενων (στο 7΄), απαντήθηκε άμεσα από τους παίκτες του Αμαρουσίου, με το 24-24 να είναι το σκορ της πρώτης περιόδου. Αξιοσημείωτο στατιστικό της πρώτης περιόδου είναι τα οκτώ εύστοχα τρίποντα (τέσσερα για κάθε ομάδα), δείγμα των ποιοτικών περιφερειακών παικτών που διαθέτουν τη φετινή σεζόν οι δύο αντίπαλοι.

Ωστόσο, η δεύτερη περίοδο ανήκε αποκλειστικά στους γηπεδούχους, οι οποίοι -με μπροστάρη τον Γκαγκαλούδη (πέτυχε 15 πόντους στο διάστημα αυτό)- κατάφεραν να αποκτήσουν διψήφια διαφορά (39-28 στο 14΄), η οποία μάλιστα έφτασε και τους 17 πόντους (47-30 στο 17΄). Η κακή αμυντική λειτουργία, καθώς και η επιθετική αφλογιστία των παικτών του ΓΣΕ κράτησε τους φιλοξενούμενους χωρίς σκορ για 3,5 αγωνιστικά λεπτά (εύστοχο δίποντο του Τσιλούλη 4:14 πριν τη λήξη του ημιχρόνου). Το τέλος της δεύτερης περιόδου βρήκε το Μαρούσι να προηγείται με 51-37.

Μάλιστα, με την επανέναρξη του παιχνιδιού η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 21 πόντους (59-38 στο 23΄), με τον ΓΣΕ να προσπαθεί  στη συνέχεια να ξαναμπεί στο παιχνίδι (66-52 με δίποντο του Τσιλούλη 4:17 πριν τη λήξη της περιόδου). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και κατάφεραν να επαναφέρουν προβάδισμά τους σε ασφαλή επίπεδα με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (76-58). Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον ΓΣΕ να γνωρίζει την πιο βαριά ήττα του στο φετινό πρωτάθλημα. Σημειώνεται ότι οι παίκτες του Αμαρουσίου ευστόχησαν σε 15 (από τα 28 εκτελεσμένα) τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 51-37, 76-58, 95-67

Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Τσιότρας, Στασινός 24(4), Παπαγιάννης, Ξύδας 6(2), Σουρλής, Προίσκος 4, Κανέλλης 3(1), Χατζηδάκης 9(1), Πλουτέτσκι, Παπαγεωργόπουλος 6(1), Αρνόκουρος 11(1), Γκαγκαλούδης 32(5)

ΓΣ Ελευθερούπολης (Παπαδόπουλος): Παπασάβογλου, Μπάτσος, Τσιλούλης 20(3), Τσουμάνης 2, Ράπτης 10, Σταμπουλής 8, Ερμείδης 6(1), Χαρίτογλου, Δημάκος 13(2), Χάλαρης 2, Νίκου 6(2)