Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

Γ΄Εθνική, 3η αγωνιστική: Εμφατικό ποδαρικό για τον ΑΟΚ, νίκη με ανατροπή για τον Νέστο Χρυσούπολης – Αποτελέσματα και βαθμολογία

Must Read

Εύκολο απόγευμα είχε ο ΑΟ Καβάλα στην Γενισεά, κερδίζοντας με 5-0 τον Άρη Πετεινού. Το σκορ άνοιξε στο 7΄ο Γκέκας από την «άσπρη βούλα», ενώ στο 14΄ο Δημητριάδης με αριστερό σουτ έκανε το 0-2 για τον ΑΟΚ. Στο 22΄ο Γκέκας σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ, όταν ο Καζαντζίδης έβγαλε σέντρα και ο σέντερ φορ των «Αργοναυτών» με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ασλανίδη. Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό, οι Καβαλιώτες πέτυχαν και τέταρτο τέρμα στο 35΄με σκόρερ τον Γιαχτζίδη μετά από την δεύτερη ασίστ στον αγώνα του Καζαντζίδη. Έχοντας την άνεση του σκορ, στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΟΚ κατέβασε ταχύτητα, δίνοντας την ευκαιρία στον Τίμο Καβακά να κάνει ροτέισον. 2΄πριν την συμπλήρωση της κανονικής διάρκειας ο Γκέκας πέτυχε χατ τρικ για το 0-5.

Σπουδαία ανατροπή έκανε ο Νέστος Χρυσούπολης, επικρατώντας εντός έδρας με 4-2 του Απόλλωνα Παραλιμνίου. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 16΄με τον Γκούμα, ωστόσο ο Νέστος αντέδρασε και κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Ορφανίδη στην εκπνοή του ημιχρόνου. Ο Απόλλων ξαναπήρε κεφάλι στο σκορ 58΄με το γκολ του Γιαννόπουλου, όμως οι γηπεδούχοι, χάρη σε δύο τέρματα μέσα σε πέντε λεπτά (68΄, 73΄) του Αργεντινού Σέα, έκαναν την μεγάλη ανατροπή. Ο Κουκόλης στο 83΄«κλείδωσε» την νίκη για την ομάδα του για το τελικό 4-2.