Κυριακή, 25 Φεβρουαρίου 2018

Προημιτελικά πανελλήνιου πρωταθλήματος βόλεϊ κορασίδων στην Καβάλα: Πρεμιέρα με ήττα για ΑΟΚ Κύριο

Posted On Παρασκευή, 16 Ιουνίου 2017 01:02 Γράφτηκε από τον

Με την παρουσία 8 ομάδων από όλη τη Βόρεια Ελλάδα και πολλών φιλάθλων-οπαδών του βόλεϊ ξεκίνησε το απόγευμα της Πέμπτης στο ΔΑΚ Καλαμίτσας η προημιτελική φάση του Πανελλήνιου πρωταθλήματος βόλεϊ κορασίδων (Α' και Β' όμιλος - οι άλλοι 2 όμιλοι, δηλ. ο Γ' και ο Δ', διεξάγονται στην Αθήνα). Η ομάδα του ΑΟ Καβάλα, η οποία αγωνίζεται στον Α' όμιλο, βρέθηκε να χάνει αρχικά με 0-2 σετ από τους Μακεδόνες Αξιού αλλά ισοφάρισε τον αγώνα σε 2-2 σετ. Στο τάι-μπρέικ, όμως, η ομάδα των Μακεδόνων Αξιού ήταν καλύτερη και κέρδισε δίκαια το 5ο σετ και τον αγώνα με 2-3.

Τα αποτελέσματα:

Α’ όμιλος

ΑΣ Άρης – ΓΣ Ελασσόνας 3-0

ΑΟ Καβάλας – ΑΣ Μακεδόνες 2-3 (18-25, 21-25, 25-23, 25-23, 9-15)

ΟΚ (Σιώκης) Καρασαββίδη, Βουρβουσιώτου Μ., Ευθυκράτη, Κυριακίδου, Δρόσου, Φλαμουρίδου, Βουρβουσιώτου Κ-λ / Καλλιπολίτου Φ. –λ, Αναγνώστου, Αγγελοπούλου, Κελεμένη, Μαυρουδή, Χατζή, Ντινιακού.
Μακεδόνες (Βαγγέλης) Καπαρα, Παπαδοπούλου, Μόσχου, Μπορμπόκη Ε., Αντωνιάδου, Μανδράου, Ευθυμιάδου –λ / Μπορμπόκη Σ., Ποντίκα, Καραφουλίδου, Μπέγκα, Δορούκα.

Β’ όμιλος

ΑΣ Ελπίς – ΓΑΣ Μ. Αλέξανδρος 3-0

ΕΑ Λάρισας – ΑΟ Ηρακλής Ιωαννίνων

Tweet

Σχετικά Άρθρα

• Γ' Εθνική, 1ος όμιλος, 18η αγωνιστική: Ο Αετός το "ντέρμπι" με την Καβάλα, νίκη για τον Νέστο 661cde5aa26fef2fd51a929fda6950fe M

Ο Αετός Ορφανού ήταν ο κερδισμένος του τοπικού "ντέρμπι" με την Καβάλα, το οποίο διεξήχθη στο στάδιο "Ανθή Καραγιάννη" το μεσημέρι της Κυριακής στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος του 1ου ομίλου της Γ' Εθνικής κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-2, χάρη σε γκολ του Τζαμπέγια (στο 32') και του Δουμάνη (στο 60'), ενώ η Καβάλα μείωσε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης (με αυτογκόλ)

Από τη μεριά του, ο Νέστος Χρυσούπολης "πέρασε" νικηφόρα από το Νέο Σιδηροχώρι, κερδίζοντας με 0-2 την τοπική Δόξα (με γκολ του Κρολ στο 31' και του Φεράρι στο 55')

8. ΑΕ Διδυμοτείχου 21 (14-22)

9. Μέγας Αλέξανδρος Ξηροποτάμου 21 (15-22)

10. Δόξα Προσκυνητών 16 (18-29)

11. Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου 10 (9-33)

12. Μέγας Αλέξανδρος Καρπερής 9 (12-32)

• Rugby League: Η 3η αγωνιστική του πανελλήνιου πρωταθλήματος στην Καβάλα (φωτογραφίες) 1b9a0bc5fb0a1e4f2fdf93632c2fc0e3 M

Με τη συμμετοχή 3 ομάδων (μιας και οι άλλες 2, η Νέμεσις Θεσσαλονίκης και ο Πυρρίχιος Ασπροπύργου, προτίμησαν...να κάνουν κούλουμα!!!) διεξήχθη το πρωί της Κυριακής, στο γήπεδο του Κωτσάλου, η 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος rugby league με ομάδες 9 παικτών (γνωστό και ως "9s"), με τη συμμετοχή των ομάδων του ΑΟ Καβάλα, της ΑΕΚ και του Προμηθέα Ρέντη. Η ομάδα της Καβάλας έδειξε πολύ θετικά στοιχεία απέναντι σε 2 από τις -κατά τεκμήριον- κορυφαίες ομάδες rugby στην Ελλάδα και, αν στο τέλος των 2 αναμετρήσεών της με αυτές είχε λίγο περισσότερη συγκέντρωση θα μπορούσε ακόμα και να τις κερδίσει!

Όλες οι ομάδες αναμετρήθηκαν μεταξύ τους, σε αγώνες που κράτησαν 18 αγωνιστικά λεπτά (2 ημίχρονα των 9 λεπτών). Το ενδιαφέρον επικεντρώθηκε στην αναμέτρηση του Προμηθέα με την ΑΕΚ, με τον "Δικέφαλο του Νότου" να κερδίζει άνετα με 30-4. Στην επόμενη αναμέτρηση, οι "κιτρινόμαυροι" τα βρήκαν σκούρα απέναντι στους "Αργοναύτες", οι οποίοι προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 12-4 αλλά λύγισαν στην επανάληψη και ηττήθηκαν με 12-20. Στην τελευταία αναμέτρηση η ομάδα της Καβάλας πίεσε για να πάρει τη νίκη αλλά στο τέλος έχασε με σκορ 10-16.

• Α2 βόλεϊ γυναικών: Με το "αριστερό" στα play out η Καβάλα - Ήττα από τη Νέα Βύσσα D0c446c9068133309c0dd46b190e401a M

Δυσκολεύει η υπόθεση "παραμονή" στην Α2 Εθνική κατηγορία για τη γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΑΟ Καβάλα, η οποία ηττήθηκε εντός έδρας με 1-3 σετ από τη Νέα Βύσσα σε αγώνα που διεξήχθη το απόγευμα της Κυριακής στο ΔΑΚ Καλαμίτσας "Αλεξάνδρα Δήμογλου" στο πλαίσιο των play out. Οι φιλοξενούμενες πήραν τα 2 πρώτα σετ με το ίδιο σκορ (20-25), με την Καβάλα να μειώνει προς στιγμήν σε 1-2 (παίρνοντας το 3ο σετ με 25-22). Ωστόσο ο ΑΟΚ κατέρρευσε στο 4ο σετ, μένοντας από πολύ νωρίς πίσω στο σκορ, με αποτέλεσμα η Νέα Βύσσα να φύγει νικήτρια από την Καβάλα και να αποκτήσει πολύ μεγάλο πλεονέκτημα στην προσπάθεια για παραμονή στην κατηγορία.

Α2 Γυναικών (Βόρειος όμιλος, 1ος υπο-όμιλος): Play Out