Σάββατο, 21 Οκτωβρίου 2017

Προημιτελικά πανελλήνιου πρωταθλήματος βόλεϊ κορασίδων στην Καβάλα: Πρεμιέρα με ήττα για ΑΟΚ Κύριο

Posted On Παρασκευή, 16 Ιουνίου 2017 01:02 Γράφτηκε από τον

Με την παρουσία 8 ομάδων από όλη τη Βόρεια Ελλάδα και πολλών φιλάθλων-οπαδών του βόλεϊ ξεκίνησε το απόγευμα της Πέμπτης στο ΔΑΚ Καλαμίτσας η προημιτελική φάση του Πανελλήνιου πρωταθλήματος βόλεϊ κορασίδων (Α' και Β' όμιλος - οι άλλοι 2 όμιλοι, δηλ. ο Γ' και ο Δ', διεξάγονται στην Αθήνα). Η ομάδα του ΑΟ Καβάλα, η οποία αγωνίζεται στον Α' όμιλο, βρέθηκε να χάνει αρχικά με 0-2 σετ από τους Μακεδόνες Αξιού αλλά ισοφάρισε τον αγώνα σε 2-2 σετ. Στο τάι-μπρέικ, όμως, η ομάδα των Μακεδόνων Αξιού ήταν καλύτερη και κέρδισε δίκαια το 5ο σετ και τον αγώνα με 2-3.

Τα αποτελέσματα:

Α’ όμιλος

ΑΣ Άρης – ΓΣ Ελασσόνας 3-0

ΑΟ Καβάλας – ΑΣ Μακεδόνες 2-3 (18-25, 21-25, 25-23, 25-23, 9-15)

ΟΚ (Σιώκης) Καρασαββίδη, Βουρβουσιώτου Μ., Ευθυκράτη, Κυριακίδου, Δρόσου, Φλαμουρίδου, Βουρβουσιώτου Κ-λ / Καλλιπολίτου Φ. –λ, Αναγνώστου, Αγγελοπούλου, Κελεμένη, Μαυρουδή, Χατζή, Ντινιακού.
Μακεδόνες (Βαγγέλης) Καπαρα, Παπαδοπούλου, Μόσχου, Μπορμπόκη Ε., Αντωνιάδου, Μανδράου, Ευθυμιάδου –λ / Μπορμπόκη Σ., Ποντίκα, Καραφουλίδου, Μπέγκα, Δορούκα.

Β’ όμιλος

ΑΣ Ελπίς – ΓΑΣ Μ. Αλέξανδρος 3-0

ΕΑ Λάρισας – ΑΟ Ηρακλής Ιωαννίνων

Tweet

Σχετικά Άρθρα

• Γ' Εθνική, 3η αγωνιστική: Νίκες για ΑΟΚ και Νέστο, ήττα για Αετό Ορφανού A0fccfb22f80116848434a638af12065 M

Αήττητη στην έδρα της παραμένει η ομάδα της Καβάλας, καθώς στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος του 1ου ομίλου της Γ' Εθνικής κατηγορίας επικράτησε εύκολα με 4-0 της Δόξας Νέου Σιδηροχωρίου. Το συγκρότημα του Κώστα Ανυφαντάκη ήταν καλύτερο σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και πέτυχε 2 γκολ σε κάθε ημίχρονο. Στο 21' ο Γ. Παπαδόπουλος και στο 28' ο Κεϊτά πέτυχαν τα 2 πρώτα γκολ της Καβάλας, και ακολούθησε ο Βαλαβανόπουλος με 2 γκολ στο 63' και στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Και ο Νέστος Χρυσούπολης, όμως, συνέχισε με νίκη τις υποχρεώσεις του στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς κέρδισε εκτός έδρας με 1-3 τον Ορφέα Ξάνθης. Η ομάδα του Γιάννη Ισπυρλίδη προηγήθηκε στο 10' με τον Λαδάκη αλλά ισοφαρίστηκε 2 λεπτά με γκολ του Γ. Καραγκιόζη. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, πέρασαν στην αντεπίθεση και με 2 γκολ (από τους Κρολ στο 33' και Χούσινετς στο 63') πήρε τους 3 βαθμούς της νίκης.

Πρώτη ήττα, τέλος, στο φετινό πρωτάθλημα για τον Αετό Ορφανού, ο οποίος έχασε εκτός έδρας με 2-0 από τον Μέγα Αλέξανδρο Ξηροποτάμου.

• Ανοιχτή πρόσκληση ΑΟΚ προς τα σωματεία της ΕΠΣ Καβάλας για συζήτηση για το μέλλον του τοπικού ποδοσφαίρου Bdbb1ff26da420fe43f93b3f973dac4a M

Το Δ.Σ. του Α.Ο.Καβάλα προσκαλεί τις διοικήσεις των τοπικών σωματείων της ΕΠΣ Καβάλας σε μια συνάντηση για την ανταλλαγή απόψεων σχετικά με την ανάπτυξη/βελτίωση του τοπικού μας ποδοσφαίρου σε συνδυασμό με την ενίσχυση του μητροπολιτικού ρόλου που οφείλει και πρέπει να διαδραματίσει η ομάδα μας. Η πρόσκληση είναι ανοικτή για όλα τα σωματεία που επιθυμούν να συμμετάσχουν στην συζήτηση, η οποία θα διεξαχθεί την Δευτέρα 16 Οκτωβρίου και ώρα 18:00 στην αίθουσα Ν.Μάρτης στο ισόγειο της Περιφέρειας Καβάλας.

Η παρουσία όλων των σωματείων που πρέπει να αποτελέσουν και πάλι ζωτικά κύτταρα του Α.Ο.Καβάλα, θα μας τιμήσει ιδιαίτερα, όπως και η κατάθεση εμπεριστατωμένων απόψεων με σκοπό το Καβαλιώτικο ποδόσφαιρο να ανακτήσει την χαμένη του αίγλη.

• Γ' Εθνική, 2η αγωνιστική: Ούτε τώρα με Παραλίμνι ο ΑΟΚ, ξανά ισοπαλία ο Αετός, πρώτη νίκη για Νέστο 4680fae46919d69a9c9de5606d7b4bf6 M

Η περσινή "κατάρα" των αναμετρήσεων μακριά από το "Ανθή Καραγιάννη" συνεχίστηκε για τον ΑΟ Καβάλα, καθώς ούτε φέτος κατάφερε να καταβάλλει την αντίσταση του Απόλλωνα Παραλιμνίου (όπως έγινε και πέρσι, τόσο εντός όσο και εκτός έδρας). Η ομάδα του Κώστα Ανυφαντάκη ηττήθηκε με 2-0 στο Παραλίμνι Σερρών, από μια ομάδα που ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, έχασε αρκετές καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ και προηγήθηκε με τον Κώστα Γαϊδαρτζή στο 73'. Οι γηπεδούχοι, στην συνέχεια, διατήρησαν την υπεροχή τους και έφτασαν -στο 86'- και σε ένα δεύτερο γκολ με τον Τάντιτς, σφραγίζοντας τη νίκη τους.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ(Π. Δημητρίου): Σαββίδης, Πολυζωίδης, Μερεσιώτης, Τάκας, Κουτζαβασίλης, Δέντσας, Ρούμπος(60΄ Λιάρας), Μουτεσίδης(82΄ Φιλέντας), Ναλμπάντης, Τσομαχασβίλι, Γαϊδαρτζής(89΄ Κουλτσιάκης).

Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ(Κ. Ανυφαντάκης): Δήμιζας, Γιαλαμούδης, Σέχου(81΄ Ντουρμές), Παπαστεριανός, Αλιατίδης(76΄ Αδαμάκης), Λυμπεράκης, Ψάλτης, Παπαδόπουλος, Κεϊτά, Θωμαΐδης(67΄ Πλιός), Βαλαβανόπουλος.

Αντίθετα, ο Νέστος Χρυσούπολης πήρε τους πρώτους του 3 βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα, κερδίζοντας μέσα στην έδρα του με 2-0 τον Μέγα Αλέξανδρο Καρπερής. Τα γκολ για την ομάδα του Γιάννη Ισπυρλίδη πέτυχαν στο 2' ο Φραγκούλης και στο 67' ο Κοβάτσης.

Τέλος, ο Αετός Ορφανού παρέμεινε μεν αήττητος στις 2 πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος, πλην όμως δεν κατάφερε να πάρει το "τρίποντο" καθώς αναδείχτηκε ισόπαλος εντός έδρας 1-1 με τον Ορφέα Ξάνθης. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 74' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Ελέζι αλλά ισοφαρίστηκαν στο 79' από τον Ιμέρ.

Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου-ΑΕ Διδυμότειχου 1-1
    Νέστος Χρυσούπολης-Μέγας Αλέξανδρος Καρπερής 2-0
    Απόλλων Παραλιμνίου-Καβάλα 2-0
    Αετός Ορφανού-Ορφέας Ξάνθης 1-1
    Μέγας Αλέξανδρος Ξηροποτάμου-Δόξα Προσκυνητών 1-2
    Αρης Αβάτου – Ελπίς Σκουτάρεως 1-1