Πέμπτη, 18 Οκτωβρίου 2018

Σκάκι: Πρωταθλήτρια Ελλάδος στις νεάνιδες η Ευγενία Τσιβελεκίδου Κύριο

Posted On Δευτέρα, 08 Ιανουαρίου 2018 06:29 Γράφτηκε από τον

Μια ακόμα διάκριση για το καβαλιώτικο σκάκι "κλείδωσε" μέσα στο Σαββατοκύριακο, με την Ευγενία Τσιβελεκίδου να εξασφαλίζει και μαθηματικά τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ελλάδος στις νεάνιδες. Μπορεί να απομένει μια ακόμα αγωνιστική για την ολοκλήρωση του Πανελλήνιου πρωταθλήματος σκάκι νεανίδων (που διεξάγεται στα Χανιά), ωστόσο ο βαθμός της ισοπαλίας που απέσπασε την Κυριακή η σκακίστρια του ΣΟ Καβάλας απέναντι στη Νάντια Χρυσόγελου ήταν καθοριστικός -μιας και έδωσε στην Τσιβελεκίδου "αέρα" 1,5 βαθμού από τις δεύτερες στη βαθμολογία.

Αυτή είναι η 5η χρονιά που αναδεικνύεται πρωταθλήτρια στις νεάνιδες από την Καβάλα, μετά το 1999 (Ζωή Παπαδοπούλου), το 2007 (Μαρία Μανελίδου), το 2010 (Δήμητρα Βάτκαλη) και το 2013 (Νέλλη Σερεφίδου).

Οι 8 πρώτες της βαθμολογίας (επί συνόλου 24)

   

Β.

ΤΒ1

ΤΒ2

ΤΒ3

ΤΒ4

ΤΒ5

1

Ευγενία Τσιβελεκίδου (1975)

7,0

0,0

36,0

39,5

34,00

0

2

Αργυρώ Πετράκη (1608)

5,5

0,0

34,5

35,5

21,50

0

3

Νάσια Χρυσόγελου (1795)

5,5

0,0

32,5

35,5

23,00

0

4

Σωτηρία Γραφάκου (1632)

5,5

0,0

31,5

34,5

22,00

0

5

Ευαγγελία Καραβιτάκη (1734)

5,0

0,0

37,5

41,0

23,75

0

6

Δήμητρα Γαλάνη (1534)

5,0

0,0

34,5

37,5

20,75

0

7

Ευαγγελία Στρατήγη (1673)

5,0

0,0

34,0

37,5

21,25

0

8

Ασημένια Χατζηπαναγιώτου (1337)

5,0

0,0

30,0

30,0

15,75

0

Tweet

Σχετικά Άρθρα

  • Πρεμιέρα στη Γ' Εθνική - "Τρίποντο" ΑΟΚ στο Παραλίμνι, ήττες για Αετό και Πέρνη, "Χ" για Νέστο 2aeb17b93a9826870c220c030220d6d8 M

    Ξεκίνησαν οι αγωνιστικές υποχρεώσεις των 4 ομάδων του νομού Καβάλας (ΑΟ Καβάλα, Νέστος Χρυσούπολης, Αετός Ορφανού, Κεραυνός Πέρνης) στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής κατηγορίας, με την τελική συγκομιδή να είναι 1 νίκη (για τον ΑΟΚ), μια "λευκή" ισοπαλία (για το Νέστο Χρυσούπολης) και 2 εντός έδρας ήττες (για Αετό Ορφανού και Κεραυνό Πέρνης).

    Η Καβάλα πέτυχε μια σπουδαία -και πανάξια- εκτός έδρας νίκη με 0-1 κόντρα στον Απόλλωνα Παραλιμνίου, παρουσία περίπου 150 φιλάθλων της. Ο ΑΟΚ είχε την υπεροχή στο 1ο ημίχρονο, δημιουργώντας αρκετές φάσεις μπροστά στα καρέ των γηπεδούχων (όπως ένα σουτ του Βαλαβανόπουλου στο 19' -πέρασε ελάχιστα άουτ, μετά από λάθος αμυντικού των γηπεδούχων-, ένα ακόμα σουτ από τον Τσούτση στο 32' -μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Παραλιμνίου Σαββίδης- και μια σπουδαία φάση στο 41' με το Βαλαβανόπουλο -που από τα 3 μέτρα δεν κατάφερε να βρει το στόχο). Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν -με μια κεφαλιά του Μπονέρη στο 63' να μη βρίσκει στόχο-, όμως η Καβάλα ήταν αυτή που "χαμογέλασε" στο 72', όταν ο Τσούτσης με κεφαλιά -μετά από κόρνερ του Γρηγόρη Παπαδόπουλου- έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το τελικό 0-1.

    Παραλίμνι : Σαββίδης , Τριανταφύλλου Δ, Τάκας , Κουτζαβασίλης , Δέντσας (86’ Παναγιωτίδης) , Τριανταφύλλου Κ, Μπονέρης (85’ Λιάρας) ,Ζυγκερίδης (60΄ Τσαούσης) , Κεχαγιάς (73’ Καριοφύλης).

    ΑΟΚ : Δήμιζας , Ζέρης , Λυμπεράκης , Κασμερίδης , Τουμανίδης , Γαβριηλίδης , Παπαδόπουλος (75’ Τόσκας) , Κέρθι (87’ Θωμαϊδης) , Γεμιστός (88’ Μπαρέτας) , Τσούτσης , Βαλαβανόπουλος (67’ Αδαμάκης)

    Ο Νέστος Χρυσούπολης δεν κατάφερε να κερδίσει τον Αλέξανδρο Κιλκίς μέσα στην έδρα του, μένοντας μακριά από τον καλό εαυτό που έδειξε στα φιλικά προετοιμασίας. Ο αγώνας έληξε 0-0, με τους γηπεδούχους να χάνουν μοναδική διπλή ευκαιρία στο 65' (με τον Αθανασίου να μπλοκάρει, αρχικά, ένα σουτ του Τσολακίδη, και με τον τελευταίο να στέλνει εκ νέου την μπάλα άουτ αν και η αντίπαλη εστία ήταν κενή!), και με τους φιλοξενούμενους να χάνουν 2 καλές ευκαιρίες στη συνέχεια (με τα σουτ του Μπέλιτς στο 67' και του Καθάριου στο 89') να αποκρούονται από τον τερματοφύλακα του Αλέξανδρου.

    Μ. Α Κιλκίς: Αθανασίου,  Μπουλγουρίδης, Γεωργιάδης (15` λ.τ Παπαδόπουλος Κ), Τερζής, Κοτζιάς, Παπαδόπουλος Σ,  Φουρτίου, Τσολακίδης, Τζιβελεκίδης (44` Αγαθαγκελίδης), Προβατίδης, Βασιλειάδης.

    Νέστος: Αθανασίου,  Καθάριος, Αρετάς, Χούσινετς, Μκριτσιάν, Ευθυμιάδης,  Νύκταρης (68` Τσαμπέγια Γ), Τσαμπέγια Φ, Μπέλιτς, Μαϊδανός (46` Μελισσόπουλος), Γκουτσίδης.

    Ο Αετός Ορφανού μπορεί να προηγήθηκε εντός έδρας με 1-0, ωστόσο ο φιλοξενούμενος Ορφέας Ξάνθης αντέδρασε, ανέτρεψε το εις βάρος του σκορ και πέτυχε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 2-3. Ο Ορφέας πέτυχε πρώτος γκολ στο 10' με τον Ξαντινίδη (το οποίο όμως ακυρώθηκε), ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν με 1-0 στο 20' με τον Παυλίδη. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 42' με τον Χαλίλ Ιμπράμ Τανζού και πέτυχαν, στην επανάληψη, άλλα 2 γκολ (με κεφαλιά του Χιντ Ιμέρ στο 58' και απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τορομανίδη στο 70'). Ο Αετός μείωσε στο 88' με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Δουμάνη, αλλά δεν κατάφεραν να πετύχουν κάτι καλύτερο.

    ΑΕΤΟΣ ΟΡΦΑΝΟΥ: Χατζηνικολής, Καλαϊτζίδης, Καπατζής, Κωνσταντινίδης, Παυλίδης Ν., Καραγιαννίδης, Ελέζι(89′ Μήττας), Δεληγιώργης(60′ Κωνσταντίνου), Παυλίδης Γ., Δουμάνης, Μαυρίδης(46′ Σαββατιανός).

    ΟΡΦΕΑΣ ΞΑΝΘΗΣ: Ρούφος, Χιντ Ιμέρ(86′ Καραγκιόζης Β.), Χασάνογλου, Κατρανίτσας, Ξαντινίδης(80′ Καραγκιόζης Γ.), Μακράκης, Μαυρόπουλος, Πασχαλάκης, Τζαμπάζ Χακή, Τορομανίδης(90+’ Ζυγκολάρι), Χαλίλ Ιμπράμ Τανζού(75′ Μπουνταγκίδης).

    Τέλος, ο νεοφώτιστος Κεραυνός Πέρνης ηττήθηκε εντός έδρας με 0-1 από την (επίσης νεοφώτιστη) Ασπίδα Ξάνθης, χάρη σε γκολ του Νίκου Παπαδόπουλου στο 80'. Οι γηπεδούχοι έχασαν μοναδική ευκαιρία για να ισοφαρίσουν στο 90', αλλά το δοκάρι σταμάτησε το σουτ του Γκεοργκίεφ.

    ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΠΕΡΝΗΣ: Ρίζος, Μπαντάνης, Μπουλγουράς, Λεγάτος, Κωνσταντάρας, Τσάκωνας(86′ Γκεορκίεφ), Γεωργιάδης, Λάσπατζης, Μαλακός, Τσανακτσόγλου(46′ Τζιβανόπουλος), Κωστόπουλος.

    ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ: Χατζηγεωργίου, Σαμαράς, Κοντογιαννίδης, Ζώτος(72′ Νταμπανλής), Θεοφυλάκης, Κυριαζίδης(81′ πεντε, Κατσής, Παπαδόπουλος(86′ σΑΒΒΟΓΛΟΥ, Δογανίδης(54′ λ.τρ. Ανδρέου), Χριστοφορίδης, Χιώτης.

    Αποτελέσματα (1ος όμιλος)

    Απόλλων Παραλιμνίου – ΑΟ Καβάλας 0-1
    Εθνικός Σιδηροκάστρου – ΠΑΟΚ Κοσμίου 1-0
    Κεραυνός Πέρνης – Ασπίδα Ξάνθης 0-1
    Αετός Ορφανού – Ορφέας Ξάνθης 2-3
    Άρης Αβάτου – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-0
    Αλέξανδρος Κιλκίς – Νέστος Χρυσούπολης 0-0
    Πανσερραϊκός – ΑΕ Καλαμπακίου 4-0

  • Kavala Expo: Στην τελική ευθεία, με γαστρονομία, Τσολακίδου και...Αντώνη Σαμαρά! 8fae83f658c731b667a2eb1226cc9cfe M

    Λίγες μόνο ημέρες απέμειναν μέχρι την 26η έκθεση Kavala Expo 2018, που διοργανώνεται κάθε χρόνο από το Επιμελητήριο Καβάλας στον εκθεσιακό χώρο της Νέας Καρβάλης "Απόστολος Μαρδύρης". Η έκθεση ανοίγει τις πύλες της την Παρασκευή 5 Οκτωβρίου, με την καθιερωμένη τελετή εγκαινίων -στην οποία, ωστόσο, δεν είναι βέβαιο ότι θα παρευρεθεί κάποιος υπουργός ή άλλος εκπρόσωπος της κυβέρνησης. Στην έκθεση πάντως, αν και το Σαββατοκύριακο (και όχι την Παρασκευή, όπως είχε γίνει αρχικά γνωστό), θα δώσει το παρόν ο πρώην πρωθυπουργός Αντώνης Σαμαράς (ο οποίος θα επισκεφτεί τα περίπτερα το Σάββατο και θα μιλήσει σε εκδήλωση που θα λάβει χώρα την Κυριακή).

    Κατά τα άλλα, η φετινή Kavala Expo είναι "αφιερωμένη" στην τοπική γαστρονομία και την ανάδειξη των προϊόντων και γεύσεων της περιοχής μας. Στο πλαίσιο αυτό, και σε συνεργασία με την Λέσχη Αρχιμαγείρων Ελληνικής Γαστρονομίας θα πραγματοποιηθεί, καθ’ όλη τη διάρκεια της έκθεσης, ΣΑΛΟΝΙ ΓΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ με την συμμετοχή καταξιωμένων σεφ οι οποίοι, χρησιμοποιώντας τα προϊόντα των εκθετών, θα δημιουργήσουν μοναδικά πιάτα που θα αναδείξουν όχι μόνο τις γεύσεις αλλά και τα προϊόντα της περιοχής μας. Θα παρουσιαστούν τεχνικές καπνίσματος κρεάτων, σκαλίσματος φρούτων, τεχνικές και διαδικασίες ξηράς ωρίμανσης, τεχνικές δημιουργίας εδεσμάτων, τεχνικές ζαχαροπλαστικής και ένα θεαματικό σεφ show-φλαμπέ. Χρησιμοποιώντας τα προϊόντα των εκθετών θα δημιουργηθεί το πιάτο της έκθεσης και θα δοθούν βραβεία για το καλύτερο προϊόν (Kavalaexpo Gastronomy Award 2018), βραβείο γεύσης (Kavalaexpo Taste Award 2018), βραβείο συσκευασίας (Kavalaexpo Packaging Award 2018) και βραβείο καινοτόμου-πρωτότυπου προϊόντος (Kavalaexpo New comers-Innovative Award 2018).

    Παράλληλα, σε συνεργασία με τον Σκακιστικό Όμιλο Καβάλας, θα διοργανωθούν αγώνες σκάκι το Σάββατο 6 και την Κυριακή 7 Οκτωβρίου 2018 με την παρουσία της παγκόσμιας πρωταθλήτριας Σταυρούλας Τσολακίδου. Πιο συγκεκριμένα το Σάββατο 6 Οκτωβρίου και ώρα 5 μ.μ. θα πραγματοποιηθούν αγώνες γρήγορου σκακιού BLITZ με ελβετικό σύστημα 7 γύρων και χρόνο σκέψης 5 λεπτά συν 3 δευτερόλεπτα για κάθε παίκτη, ενώ την Κυριακή 7 Οκτωβρίου και ώρα 5 μ.μ. η παγκόσμια πρωταθλήτρια Σταυρούλα Τσολακίδου θα δώσει αγώνα επίδειξης Σιμουλτανέ αντιμετωπίζοντας ταυτόχρονα 25 αντιπάλους.

  • Έγινε η κλήρωση για τη Γ' Εθνική κατηγορία - Το πρόγραμμα του 1ου ομίλου 7846df96a6c23a1406bf079613b70162 M

    Πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη, στο Γουδί, η κλήρωση για τους 8 ομίλους του πρωταθλήματος της Γ' Εθνικής κατηγορίας ποδοσφαίρου.

    Το πρόγραμμα του 1ου ομίλου (στον οποίο συμμετέχουν ο ΑΟ Καβάλα, ο Νέστος Χρυσούπολης, ο Αετός Ορφανού και ο Κεραυνός Πέρνης) έχει ως εξής:

    Η πρώτη σέντρα ορίστηκε για τις 30/9 και ώρα 16.00. Η τελευταία αγωνιστική θα διεξαχθεί στις 14/4/2019. Στις 10/3 έχει προγραμματισμένο ρεπό για όλους ενώ μια αγωνιστική θα γίνει ημέρα Σάββατο, αυτή στις 27/10 λόγω του εορτασμού της

    1η αγωνιστική

    Απόλλων Παραλιμνίου – ΑΟ Καβάλα

    Εθνικός Σιδηροκάστρου – ΠΑΟΚ Κοσμίου

    Κεραυνός Πέρνης – Ασπίδα Ξάνθης

    Αετός Ορφανού – Ορφέας Ξάνθης

    Άρης Αβάτου – Εθνικός Αλεξανδρούπολης

    Αλέξανδρος Κιλκίς – Νέστος Χρυσούπολης

    Πανσεραϊκός – ΑΕ Καλαμπακίου

    2η αγωνιστική

    Εθνικός Σιδηροκάστρου-Απόλλων Παραλιμνίου

    ΑΟ Καβάλα-Κεραυνός Πέρνης

    ΠΑΟΚ Κοσμίου-Αετός Ορφανού

    Ασπίδα Ξάνθης–Άρης Αβάτου

    Ορφέας Ξάνθης-Αλέξανδρος Κιλκίς

    Εθνικός Αλεξανδρούπολης- Πανσερραϊκός

    Νέστος Χρυσούπολης- Α.Ε. Καλαμπακίου

    3η αγωνιστική

    Απόλλων Παραλιμνίου- Κεραυνός Πέρνης

    Αετός Ορφανού – Εθνικός Σιδηροκάστρου

    Άρης Αβάτου – ΑΟ Καβάλα

    Αλέξανδρος Κιλκίς – ΠΑΟΚ Κοσμίου

    Πανσερραϊκός – Ασπίδα Ξάνθης

    Α.Ε. Καλαμπακίου – Ορφέας Ξάνθης

    Νέστος Χρυσούπολης – Εθνικός Αλεξανδρούπολης

    4η αγωνιστική

    Αετός Ορφανού – Απόλλων Παραλιμνίου

    Κεραυνός Πέρνης – Άρης Αβάτου

    Εθνικός Σιδηροκάστρου – Αλέξανδρος Κιλκίς

    ΑΟ Καβάλα – Πανσερραϊκός

    ΠΑΟΚ Κοσμίου – Α.Ε. Καλαμπακίου

    Ασπίδα Ξάνθης – Νέστος Χρυσούπολης

    Ορφέας Ξάνθης – Εθνικός Αλεξανδρούπολης

    5η αγωνιστική

    Απόλλων Παραλιμνίου – Άρης Αβάτου

    Αλέξανδρος Κιλκίς – Αετός Ορφανού

    Πανσερραϊκός – Κεραυνός Πέρνης

    Α.Ε. Καλαμπακίου – Εθνικός Σιδηροκάστρου

    Νέστος Χρυσούπολης- ΑΟ Καβάλα

    Εθνικός Αλεξανδρούπολης – ΠΑΟΚ Κοσμίου

    Ορφέας Ξάνθης – Ασπίδα Ξάνθης

    6η αγωνιστική

    Αλέξανδρος Κιλκίς – Απόλλων Παραλιμνίου

    Άρης Αβάτου – Πανσερραϊκός

    Αετός Ορφανού – Α.Ε. Καλαμπακίου

    Κεραυνός Πέρνης – Νέστος Χρυσούπολης

    Εθνικός Σιδηροκάστρου – Εθνικός Αλεξανδρούπολης

    ΑΟ Καβάλα – Ορφέας Ξάνθης

    ΠΑΟΚ Κοσμίου – Ασπίδα Ξάνθης

    7η αγωνιστική

    Απόλλων Παραλιμνίου – Πανσερραϊκός

    Α.Ε. Καλαμπακίου – Αλέξανδρος Κιλκίς

    Νέστος Χρυσούπολης – Άρης Αβάτου

    Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Αετός Ορφανού

    Ορφέας Ξάνθης – Κεραυνός Πέρνης

    Ασπίδα Ξάνθης – Εθνικός Σιδηροκάστρου

    ΠΑΟΚ Κοσμίου – ΑΟ Καβάλα

    8η αγωνιστική

    Α.Ε. Καλαμπακίου – Απόλλων Παραλιμνίου

    Πανσερραϊκός – Νέστος Χρυσούπολης

    Αλέξανδρος Κιλκίς – Εθνικός Αλεξανδρούπολης

    Άρης Αβάτου – Ορφέας Ξάνθης

    Αετός Ορφανού – Ασπίδα Ξάνθης

    Κεραυνός Πέρνης – ΠΑΟΚ Κοσμίου

    Εθνικός Σιδηροκάστρου- ΑΟ Καβάλα

    9η αγωνιστική

    Απόλλων Παραλιμνίου – Νέστος Χρυσούπολης

    Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Α.Ε. Καλαμπακίου

    Ορφέας Ξάνθης – Πανσερραϊκός

    Ασπίδα Ξάνθης – Αλέξανδρος Κιλκίς

    ΠΑΟΚ Κοσμίου – Άρης Αβάτου

    ΑΟ Καβάλα – Αετός Ορφανού

    Κεραυνός Πέρνης – Εθνικός Σιδηροκάστρου

    10η αγωνιστική

    Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Απόλλων Παραλιμνίου

    Αετός Ορφανού-Κεραυνός Πέρνης

    Νέστος Χρυσούπολης – Ορφέας Ξάνθης

    Α.Ε. Καλαμπακίου – Ασπίδα Ξάνθης

    Πανσερραϊκός – ΠΑΟΚ Κοσμίου

    Αλέξανδρος Κιλκίς – ΑΟ Καβάλα

    Άρης Αβάτου – Εθνικός Σιδηροκάστρου

    11η αγωνιστική

    Απόλλων Παραλιμνίου – Ορφέας Ξάνθης

    Ασπίδα Ξάνθης – Εθνικός Αλεξανδρούπολης

    ΠΑΟΚ Κοσμίου – Νέστος Χρυσούπολης

    ΑΟ Καβάλα – Α.Ε. Καλαμπακίου

    Εθνικός Σιδηροκάστρου – Πανσερραϊκός

    Κεραυνός Πέρνης – Αλέξανδρος Κιλκίς

    Άρης Αβάτου – Αετός Ορφανού

    12η αγωνιστική

    Ασπίδα Ξάνθης – Απόλλων Παραλιμνίου

    Ορφέας Ξάνθης – ΠΑΟΚ Κοσμίου

    Εθνικός Αλεξανδρούπολης – ΑΟ Καβάλα

    Νέστος Χρυσούπολης – Εθνικός Σιδηροκάστρου

    Α.Ε. Καλαμπακίου – Κεραυνός Πέρνης

    Πανσερραϊκός – Αετός Ορφανού

    Αλέξανδρος Κιλκίς – Άρης Αβάτου

    13η αγωνιστική

    Απόλλων Παραλιμνίου – ΠΑΟΚ Κοσμίου

    ΑΟ Καβάλα – Ασπίδα Ξάνθης

    Εθνικός Σιδηροκάστρου – Ορφέας Ξάνθης

    Κεραυνός Πέρνης – Εθνικός Αλεξανδρούπολης

    Αετός Ορφανού – Νέστος Χρυσούπολης

    Άρης Αβάτου-Α.Ε. Καλαμπακίου

    Πανσερραϊκός – Αλέξανδρος Κιλκίς

Afisa 2o Syn Pag F

Website Banner

Konstantinos Jewellery Banner  

Tetrakopterakias

OLKLOGO

18411 1597428757160899 3262623372867792020 N

Kreka

Odeio

Vitrokosmos

Dhmh

DeltaTV Logo

Star Dramas

1174612 371849632918150 1744395463 N

Logo

Το Kavala-Portal αποτελεί μια αξιόπιστη λύση για την καθημερινή σας ενημέρωση για όλα τα νέα στο νομό Καβάλας. Όλα τα κείμενα και οι φωτογραφίες αυτού του ιστότοπου αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του "Kavala-Portal.gr". Μπορείτε να χρησιμοποιήστε οποιοδήποτε υλικό εφόσον αναφέρετε ως πηγή το "www.kavala-portal.gr".

Ελάτε στην παρέα μας