Δευτέρα, 23 Ιουλίου 2018

Πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου νέων ανδρών-γυναικών: "Χρυσά" τα κορίτσια του ΟΚΑΚ στα 4x100 Κύριο

Posted On Κυριακή, 30 Ιουλίου 2017 22:12 Γράφτηκε από τον

Με μια εξαιρετική εμφάνιση και από τις 4 δρομείς που την απάρτισαν, η ομάδα του  ΟΚΑ Καβάλας κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην σκυταλοδρομία 4x100, στο πλαίσιο του πανελληνίου πρωταθλήματος στίβου νέων ανδρών-γυναικών που διεξήχθη το Σαββατοκύριακο στη Λάρισα. Η Θάλεια Παπαδόπουλου, η Σοφία Ιωσηφίδου, η Μαρία Ζαχαρούδη και η Ανατολή Μιχαηλίδου πέτυχαν χρόνο 48.06 και ανέβηκαν στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου, αφήνοντας πίσω τον Πανιώνιο (2ος, με χρόνο 48.95) και τον Αίολο Μακεδονίας (3ος, με χρόνο 49.45).

Tweet

Σχετικά Άρθρα

• Πανελλήνιο πρωτάθλημα σκάκι: 3ος ο ΣΟ Καβάλας, παραμονή για τον ΟΦΣ Καβάλας 43ff51148a6ea31e4d2946addbe77690 M

Άκρως επιτυχημένη ήταν για τις καβαλιώτικες ομάδες η συμμετοχή τους στο Πανελλήνιο ομαδικό πρωτάθλημα Α' Εθνικής στο σκάκι.

Ο Σκακιστικός Όμιλος Καβάλας επιβεβαίωσε τη σταθερή του παρουσία στο club των κορυφαίων ομάδων σκάκι σε ολόκληρη την Ελλάδα (μιας και επί 17 συναπτά έτη ανεβαίνει στο βάθρο των νικητών), καθώς κατέλαβε την τρίτη θέση (πίσω από το Φυσιολάτρη Νίκαιας και την Ε.Σ. Θεσσαλονίκης) και κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο. Για την ομάδα του ΣΟΚ αγωνίστηκαν οι:

Δημήτρης Στεφάνου

Από τη μεριά του, ο Όμιλος Φίλων Σκάκι Καβάλας κατάφερε να παραμείνει στη μεγάλη κατηγορία -παρά το γεγονός ότι πολλοί ήταν αυτοί που τον θεωρούσαν ένα από τα πρώτα φαβορί για υποβιβασμό. Για την ομάδα του ΟΦΣΚ -που κατέκτησε την 20η θέση- αγωνίστηκαν οι:

• Προ των πυλών τα "Δαβιτζόγλεια 2018", με μεγάλες συμμετοχές και έλεγχο ντόπινγκ (βίντεο) 866536174026b37b526196f7edade317 M

Ένα τουρνουά κλασικού αθλητισμού που διεξαγόταν με επιτυχία μέχρι και το 2010, και το οποίο αναβίωσε την περασμένη χρονιά, επανέρχεται και φέτος -προς τέρψιν όλων όσων ασχολούνται στην ευρύτερη περιοχή της Καβάλας με τον στίβο. Ο λόγος για τα "Δαβιτζόγλεια", ένα τουρνουά το οποίο διοργανώνεται με σκοπό να τιμηθεί ο μεγάλος Καβαλιώτης σφυροβόλος Ευθύμης Δαβιτζόγλου, ο οποίος διετέλεσε μέλος της εθνικής ομάδας, και που έφυγε από τη ζωή πρόωρα σε ηλικία 23 ετών.

Τα "Δαβιτζόγλεια 2018" θα διεξαχθούν το απόγευμα της Τετάρτης 18 Ιουλίου, με τους αγώνες να ξεκινάνε στις 18:30 και να ολοκληρώνονται μετά τις 21:00. Οι συμμετοχές στο τουρνουά έχουν ήδη ξεπεράσει, σύμφωνα με τον αντιδήμαρχο αθλητισμού Γιώργο Φιλόσογλου, τις προσδοκίες των διοργανωτών -οι οποίοι έχουν φτάσει στο σημείο να σκέφτονται το ενδεχόμενο να "κοπούν" κάποιοι από τους αθλητές που εξεδήλωσαν ενδιαφέρον για τους αγώνες-, ενώ ήδη έχει γίνει γνωστό ότι θα παραβρεθεί και κλιμάκιο που θα αναλάβει την διεξαγωγή ελέγχων ντόπινγκ σε συμμετέχοντες.

37207430 2029108660751746 6770616411401224192 N 37167433 2029108614085084 7826860865054834688 N
  • Πανελλήνιο πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής: "Χρυσή" στο σύνθετο ατομικό η Ι. Ξουλόγη B9695b1c75a493039245b517cc22a5d2 M

Ήταν να μην πάρει φόρα η Ιωάννα Ξουλόγη, καθώς μετά το ασημένιο μετάλλιο στο παγκόσμιο κύπελλο ενόργανης γυμναστικής που διεξήχθη το Μάρτιο στο Μπακού του Αζερμπαϊτζάν η καταγόμενη από τη Μεσορόπη αθλήτρια του Ορφέα Καλαμαριάς κατέκτησε την πρώτη θέση στο σύνθετο ατομικό της κατηγορίας γυναικών, στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής ανδρών-γυναικών και εφήβων-νεανίδων, που φιλοξενείται αυτό το Σαββατοκύριακο (19-20 Μαΐου) στο Εθνικό Γυμναστήριο Μίκρας, στη Θεσσαλονίκη.

Η Ι. Ξουλόγη συγκέντρωσε συνολικά 49,300 βαθμούς (άλμα: 12,300, ασύμμετροι ζυγοί: 11,100, δοκός ισορροπίας: 12,950, έδαφος: 12,950), κερδίζοντας με χαρακτηριστική άνεση για δεύτερη φορά το χρυσό μετάλλιο στο πανελλήνιο πρωτάθλημα (μετά από την επιτυχία του 2015). Η αρχή δεν ήταν ιδιαίτερα ενθαρρυντική για την ίδια της, καθώς μετά την ολοκλήρωση του πρώτου αγωνίσματος (του άλματος) βρέθηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Ωστόσο η συνέχεια ήταν πολύ καλύτερη για την Ι. Ξουλόγη, καθώς πέρασε στην πρώτη θέση με την επίδοσή της στο δεύτερο αγώνισμα (στους ασύμμετυτους ζυγούς). Από εκεί και πέρα, η συνέχεια ήταν ευκολότερη για την ίδια της, καθώς η επικράτησή της στη δοκό ισορροπίας και στις ασκήσεις εδάφους ήταν άνετη.

Την τριάδα των μεταλλίων συμπλήρωσαν η πρωτοεμφανιζόμενη στην κατηγορία γυναικών Εβελίνα Μάγια του Πανιωνίου με 44,650 βαθμούς (άλμα: 12,550, ασύμμετροι ζυγοί: 9,350, δοκός ισορροπίας: 10,550, έδαφος: 12,200) και η Αλεξάνδρα Εμεινίδου της Ολυμπιάδας Σταυρούπολης με 42,450 βαθμούς (άλμα: 12,350, ασύμμετροι ζυγοί: 8,200, δοκός ισορροπίας: 10,250, έδαφος: 11,650).