Πανιώνιος - ΓΣ Λάρισας
Εθνικός - ΑΣΕ Δούκα

Σχετικά Άρθρα

• Μαχητές Δόξας Πεύκων-Καβάλα 70-67: Πάλι το έφτασαν ως το τέλος αλλά... 25576a2439bdfe4a61cc321ccb21a3a5 M

Αν και στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ήταν πίσω στο σκορ (με μια διαφορά που κυμαινόταν από τους 8 ως και τους 12 πόντους), η ομάδα μπάσκετ της Καβάλας παραλίγο να "κλέψει" την νίκη μέσα από τα χέρια των Μαχητών Δόξας Πεύκων, σε αγώνα που διεξήχθη στην Θεσσαλονίκη στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Α2 Εθνικής κατηγορίας.

Οι γηπεδούχοι πήραν από την αρχή τα ηνία της αναμέτρησης, και εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των παικτών του Ηλία Μωσαΐδη, προηγήθηκαν με 5 πόντους στο κλείσιμο της πρώτης περιόδου (19-14) και με 8 στο ημίχρονο (38-30). Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο, με τους γηπεδούχους να διατηρούν την υπέρ τους διαφορά και να την αυξάνουν ως και τους 12 πόντους (54-42 στο τέλος της περιόδου), όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες της Καβάλας "αφυπνίστηκαν" και με ένα σερί 2-9 μείωσαν στους 5 πόντους (58-53). 2 συνεχόμενα εύστοχα σουτ 3 πόντων ανέβασαν και πάλι την διαφορά στους 11 πόντους (64-53), ωστόσο η Καβάλα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με αντεπίθεση διαρκείας στα τελευταία λεπτά έφερε το ματς στον πόντο (68-67, 34 δευτερόλεπτα πριν την λήξη). Οι παίκτες των Πεύκων, όμως, παρέμειναν ψύχραιμοι και πήραν τελικά το ροζ φύλλο αγώνα κερδίζοντας με 70-67.

Αποτελέσματα 14ης αγωνιστικής

ΑΕ Λάρισας-Αίολος Αστακού 85-78
    Μαχητές Δόξας Πεύκων-Καβάλα 70-67
    Ηρακλής-Φάρος Κερατσινίου 101-97 (Παράταση)

• Ανακοίνωση Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας για την διαιτησία στο ματς με τον Δούκα Edc822a84d06b5c9f3775f3ea9a138ae M

Σε μια πραγματικά ασυνήθιστη για τα δεδομένα της κίνηση προχώρησε η διοίκηση της "Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας-Καβάλα BC", εκδίδοντας την παρακάτω ανακοίνωση κατά των 3 διαιτητών της αναμέτρησης με τον Δούκα (την ώρα μάλιστα που είναι ορατό το ενδεχόμενο καταβολής προστίμου ή ακόμα και τιμωρίας της έδρας μετά την καταγραφή στο φύλλο αγώνος των διαμαρτυριών των φιλάθλων):

Στον εξ’ αναβολής αγώνα με τον ΑΣΕ Δούκα (15/1/2017) η ομάδα μας έζησε την κατάφωρη αδικία από μια διαιτησία που ξεπερνά κατά πολύ τη σφαίρα του ανθρώπινου λάθους κάνοντάς μας να αναρωτιόμαστε αν μόνο ένας έχει δικαιώματα μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Πιο συγκεκριμένα η αντίπαλη ομάδα εκτελούσε από τα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου ελεύθερες βολές, όχι γιατί υπήρχαν φάουλ αλλά διότι το ήθελαν οι διαιτητές κ.κ. Λόρτος Δ., Καλογερόπουλος Λ. και Ζαχαρής Δ., οι οποίοι ξεπέρασαν κάθε προηγούμενο σφυρίζοντας ακατάπαυστα εις βάρος της ομάδας μας.

Αυτό, συν τοις άλλοις είχε ως αποτέλεσμα τη δίκαιη αγανάκτηση των φιλάθλων της ομάδας μας, οι οποίοι να υπενθυμίσουμε ότι, έχουν βραβευτεί επί σειρά ετών με το βραβείο ήθους ενώ, κατά τον τρόπο αυτό ο κόπος και ο ιδρώτας των παικτών μας πήγε χαμένος.

Το στατιστικό στοιχείο των 34 βολών για τον ΑΣΕ Δούκα και των 11 για την ομάδα της Καβάλας, δείχνει ότι αποτέλεσε τον καθοριστικό και καταλυτικό παράγοντα στην τελική διαμόρφωση του σκορ σε 73-78.

Είναι λυπηρό να αναφέρεσαι στην διαιτησία αλλά, πρέπει να δει κάποιος το βίντεο του αγώνα και θα δικαιολογήσει την αγανάκτησή μας.

Λυπούμαστε πραγματικά για τα απαράδεκτα και πέραν του ανθρωπίνου λάθους σφυρίγματα των διαιτητών που εξελίχθηκαν πραγματικά σε κακούς πρωταγωνιστές του αγώνα Καβάλα – ΑΣΕ Δούκα.

ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΜΑΣΤΕ ΕΝΤΟΝΑ και συνεχίζουμε την σκληρή μας προσπάθεια στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

• Καβάλα-Δούκας 73-78: Οι δηλώσεις (βίντεο) 84ba5398064fdfb214e775d5d2781b14 M