Tweet

Σχετικά Άρθρα

• Rugby League: Η 3η αγωνιστική του πανελλήνιου πρωταθλήματος στην Καβάλα (φωτογραφίες) 1b9a0bc5fb0a1e4f2fdf93632c2fc0e3 M

Με τη συμμετοχή 3 ομάδων (μιας και οι άλλες 2, η Νέμεσις Θεσσαλονίκης και ο Πυρρίχιος Ασπροπύργου, προτίμησαν...να κάνουν κούλουμα!!!) διεξήχθη το πρωί της Κυριακής, στο γήπεδο του Κωτσάλου, η 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος rugby league με ομάδες 9 παικτών (γνωστό και ως "9s"), με τη συμμετοχή των ομάδων του ΑΟ Καβάλα, της ΑΕΚ και του Προμηθέα Ρέντη. Η ομάδα της Καβάλας έδειξε πολύ θετικά στοιχεία απέναντι σε 2 από τις -κατά τεκμήριον- κορυφαίες ομάδες rugby στην Ελλάδα και, αν στο τέλος των 2 αναμετρήσεών της με αυτές είχε λίγο περισσότερη συγκέντρωση θα μπορούσε ακόμα και να τις κερδίσει!

Όλες οι ομάδες αναμετρήθηκαν μεταξύ τους, σε αγώνες που κράτησαν 18 αγωνιστικά λεπτά (2 ημίχρονα των 9 λεπτών). Το ενδιαφέρον επικεντρώθηκε στην αναμέτρηση του Προμηθέα με την ΑΕΚ, με τον "Δικέφαλο του Νότου" να κερδίζει άνετα με 30-4. Στην επόμενη αναμέτρηση, οι "κιτρινόμαυροι" τα βρήκαν σκούρα απέναντι στους "Αργοναύτες", οι οποίοι προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 12-4 αλλά λύγισαν στην επανάληψη και ηττήθηκαν με 12-20. Στην τελευταία αναμέτρηση η ομάδα της Καβάλας πίεσε για να πάρει τη νίκη αλλά στο τέλος έχασε με σκορ 10-16.

• Α2 βόλεϊ γυναικών: Με το "αριστερό" στα play out η Καβάλα - Ήττα από τη Νέα Βύσσα D0c446c9068133309c0dd46b190e401a M

Δυσκολεύει η υπόθεση "παραμονή" στην Α2 Εθνική κατηγορία για τη γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΑΟ Καβάλα, η οποία ηττήθηκε εντός έδρας με 1-3 σετ από τη Νέα Βύσσα σε αγώνα που διεξήχθη το απόγευμα της Κυριακής στο ΔΑΚ Καλαμίτσας "Αλεξάνδρα Δήμογλου" στο πλαίσιο των play out. Οι φιλοξενούμενες πήραν τα 2 πρώτα σετ με το ίδιο σκορ (20-25), με την Καβάλα να μειώνει προς στιγμήν σε 1-2 (παίρνοντας το 3ο σετ με 25-22). Ωστόσο ο ΑΟΚ κατέρρευσε στο 4ο σετ, μένοντας από πολύ νωρίς πίσω στο σκορ, με αποτέλεσμα η Νέα Βύσσα να φύγει νικήτρια από την Καβάλα και να αποκτήσει πολύ μεγάλο πλεονέκτημα στην προσπάθεια για παραμονή στην κατηγορία.

Α2 Γυναικών (Βόρειος όμιλος, 1ος υπο-όμιλος): Play Out

1η αγωνιστική

ΑΟ Καβάλα-Νέα Βύσσα 1-3 (20-25, 20-25, 25-22, 13-25)

• Καβάλα-Χαλκηδόνα 89-67: Και τώρα...στο Μεσολόγγι 4f0f3b3ac30a4a56e87f62210b152d1a M

Δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στη Χαλκηδόνα η ομάδα μπάσκετ της Καβάλας, η οποία κέρδισε άνετα με 89-67 στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος του Βόρειου Ομίλου της Β' Εθνικής κατηγορίας. Το συγκρότημα του Ανδρέα Καραπιπερίδη παρέμεινε, με αυτή τη νίκη, στην κορυφή της βαθμολογίας, ισοβαθμώντας με τον Χαρίλαο Τρικούπη Μεσολογγίου -τον οποίο θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την ερχόμενη αγωνιστική.