Εθνικός Πειραιώς-Φάρος Κερατσινίου
    Δούκας-Αμύντας
    ΓΣ Λαρισαίων-Χολαργός

• Καβάλα-Ηράκλειο 69-65: Νίκη έστω και με το ζόρι 2ebc5074457e90ec2088571acbdd3425 M

Τα εύκολα δύσκολα έκανε η ομάδα μπάσκετ της Καβάλας, αλλά τελικά κατάφερε να κερδίσει το Ηράκλειο με 69-65, παίρνοντας ένα πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα στην προσπάθειά της για παραμονή στην Α2 Εθνική κατηγορία (αν και δεν κατάφερε να ξεπεράσει τη διαφορά των 6 πόντων με την οποία ηττήθηκε στο ματς του πρώτου γύρου). Το συγκρότημα του Νίκου Πενταζίδη έπαιξε πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά "κόλλησε" στο δεύτερο ημίχρονο και έδωσε τη δυνατότητα στο Ηράκλειο να πλησιάσει στο σκορ και να διεκδικήσει τη νίκη μέχρι το τέλος.

Οι 2 ομάδες πήγαιναν "χέρι-χέρι" στην πρώτη περίοδο, με την Καβάλα να προσπαθεί να πιέσει στην άμυνα (αναγκάζοντας τους φιλοξενούμενους να υποπέσουν σε 5 λάθη έναντι 2 των γηπεδούχων) αλλά να μην καταφέρνει να ξεφύγει στο σκορ - λόγω των πολλών άστοχων σουτ 3 πόντων (5 άστοχα σουτ σε 8 προσπάθειες). Το Ηράκλειο προσπάθησε να πάρει μία διαφορά, φτάνοντας ως και το +3 (9-12), όμως οι παίκτες του Νίκου Πενταζίδη, με μπροστάρηδες τους Γκέλιο (7 πόντοι) και Κελαϊδή (5 πόντοι) δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να διευρύνουν την υπέρ τους διαφορά. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Καβάλα να έχει μία μικρή διαφορά 2 πόντων (21-19).

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στη 2η περίοδο, με την Καβάλα να διατηρεί τα ίδια ποσοστά ευστοχίας με αυτά του πρώτου δεκαλεπτου (66% στα δίποντα, 38% στα τρίποντα) αλλά με το Ηράκλειο να "κολλάει" στην αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων και να πετυχαίνει μόλις 13 πόντους. Η Καβάλα, αντίθετα, πέτυχε στο ίδιο χρονικό διάστημα 21 πόντους, με τον Κελαϊδή να συνεχίζει στο ίδιο τέμπο με την πρώτη περίοδο και τον Μάζουρτσακ να ακολουθεί στο σκοράρισμα. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Καβάλα να προηγείται με 42-32.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με το Ηράκλειο να εντείνει την πίεσή του στην άμυνα και να αναζητά τα "μεγάλα" σουτ -τακτική η οποία είχε σαν αποτέλεσμα τη μείωση της διαφοράς στους 5 πόντους (44-39). Ωστόσο οι παίκτες της Καβάλας "αφυπνίστηκαν", έτρεξαν ένα σερί 10-5 και ολοκλήρωσαν την περίοδο έχοντας επαναφέρει τη διαφορά στο +10 (54-44).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ηρακλείου έκαναν την ύστατη προσπάθειά τους να πλησιάσουν στο σκορ και, εκμεταλλευόμενοι ένα επιθετικό μπλακ άουτ της Καβάλας (η οποία πέτυχε στα πρώτα 5 λεπτά μόλις 4 πόντους), πλησίασαν στους 2 πόντους (56-54). Το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά εξελίχτηκε σε ένα ρεσιτάλ χαμένων σουτ, με την Καβάλα να διατηρεί μια ισχνή διαφορά αλλά με το Ηράκλειο να πλησιάζει ακόμα και στον πόντο (61-60, 1:48 πριν τη λήξη). Στο τέλος, όμως, οι γηπεδούχοι διατήρησαν τη ψυχραιμία τους στις ελεύθερες βολές (με τους Μάζουρτσακ -4/4 βολές-, Σκλήβα -2/2- και Ερεβμπενάγκιε -2/2- να αποδεικνύονται αλάνθαστοι από τη "γραμμή της φιλανθρωπίας") και, παρά την πίεση των φιλοξενούμενων, κατάφεραν να πάρουν τους 2 βαθμούς της νίκης με 69-65.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 42-32, 54-44, 69-65

Καβάλα (Νίκος Πενταζίδης): Ερεβμπενάγκιε 8, Κελαϊδής 13, Μάζουρτσακ 18, Μανάκας, Κυριακού, Κουμλέλης 5, Γκέλιος 9, Μούκας 3, Σκλήβας 13

Ηράκλειο (Γιάννης Βισκαδουράκης): Παπαδάκης 1, Τσερκιτζόγλου 7, Μαραγκάκης 3, Πετράκης 10, Κουπίδης 13, Λόλας 5, Λιανός 11, Λάτοβιτς 9, Πάλλης 6

• Πρωταθλήτρια Ελλάδας στο σκάκι η Σταυρούλα Τσολακίδου 33a5f8f0c0324d2e295e47aaf7128802 M

Σε...καβαλιώτικη υπόθεση τείνει να εξελιχτεί το σκάκι στην Ελλάδα, καθώς λίγες μόνο ημέρες μετά την κατάκτηση του Πανελλήνιου ατομικού πρωταθλήματος ανδρών από τον Αντώνη Παυλίδη η "συνήθης ύποπτη" Σταυρούλα Τσολακίδου κατέκτησε (για πρώτη φορά στην καριέρα της) το 39ο Πανελλήνιο ατομικό πρωτάθλημα σκάκι γυναικών. Η 17χρονη Σταυρούλα ήταν κυριολεκτικά ασταμάτητη και ολοκλήρωσε τη διοργάνωση με 7 νίκες και 2 ισοπαλίες στις 9 παρτίδες που αγωνίστηκε.

Πολύ καλή εμφάνιση, επίσης, πραγματοποίησε και η Νέλλη Σερεφίδου, η οποία κατέλαβε την 5η θέση με 5 βαθμούς (3 νίκες, 4 ισοπαλίες και 2 ήττες).