Τρίτη, 12 Δεκεμβρίου 2017

Οριστικά στην Ισπανία ο Μανούσος - Νομικές κινήσεις από την Καβάλα; Κύριο

Posted On Παρασκευή, 06 Ιανουαρίου 2017 00:23 Γράφτηκε από τον

Όπως αναμενόταν, ο Χρήστος Μανούσος αποτελεί πλέον και επίσημα παρελθόν από την ομάδα της Καβάλας, καθώς το πρωί της Πέμπτης ανακοινώθηκε και επίσημα από τον Λ'Οσπιταλέτ (ομάδα που αγωνίζεται στην Γ' κατηγορία της Ισπανίας), μέσω ανάρτησης στον λογαριασμό της ομάδας στο Twitter

Ως γνωστόν, ο Χρήστος Μανούσος κατέθεσε προσφυγή σε βάρος της Καβάλας διεκδικώντας -όπως ο ίδιος ισχυρίζεται- οφειλόμενους μισθούς. Ωστόσο η διοίκηση της ομάδας αρνείται τις κατηγορίες και, όπως ανέφερε σε συζητήσεις στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης ο αντιπρόεδρος της ομάδας Βαγγέλης Παππάς, εξετάζεται το ενδεχόμενο προσφυγής στα δικαστήρια, κατηγορώντας τον πρώην -πλέον- παίκτη της Καβάλας για αντιεπαγγελματική συμπεριφορά

Tweet

Σχετικά Άρθρα

• Εκλογές για το Επιμελητήριο Καβάλας: Η "σκυτάλη" στην Καβάλα (βίντεο) 2d83d96600bc6b43d1a32f4245091dac M

Το "πρώτο ημίχρονο" της εκλογικής αναμέτρησης για την ανάδειξη του νέου προέδρου του Επιμελητηρίου Καβάλας αποτελεί πια παρελθόν -με τη συμμετοχή στη Θάσο να εκτιμάται ποικιλοτρόπως από τους υποψηφίους, και με την παράταξη του Παύλου Ζησίμου να καταγγέλει τηλεφωνήματα, σταύρωμα ψηφοδελτίων και άσκηση πιέσεων σε ψηφοφόρους-, και τη "σκυτάλη" πήρε από το πρωί της Δευτέρας η Καβάλα. Οι κάλπες στο Επιμελητήριο Καβάλας άνοιξαν στις 8 το πρωί και, λόγω της αυξημένης προσέλευσης την τελευταία στιγμή, έκλεισαν στις 7 το απόγευμα -αντί στις 6, όπως είχε προγραμματιστεί, ενώ απέναντι από το κτίριο του Επιμελητηρίου είχαν ήδη στηθεί από το προηγούμενο βράδυ τα περίπτερα των υποψήφιων προέδρων (τα οποία από νωρίς απέκτησαν ζωή λόγω των υποψήφιων συμβούλων), καθώς η παρουσία τόσο των ίδιων όσο και των μελών των 3 παρατάξεων στο χώρο που τοποθετήθηκαν οι κάλπες δεν ήταν επιτρεπτή βάση απόφασης που είχε γνωστοποιηθεί από την περασμένη εβδομάδα.

• Β' Εθνική μπάσκετ, 10η αγωνιστική: Νίκη στο γειτονικό ντέρμπι για την Καβάλα 1163571338461f4e6c2b8db28df56503 M

Την 7η συνεχόμενη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα του 2ου ομίλου της Β' Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ πέτυχε η Καβάλα, κερδίζοντας μέσα στην Ξάνθη την τοπική Ασπίδα με 68-74. Η νίκη για το συγκρότημα του Ανδρέα Καραπιπερίδη, το οποίο αγωνίστηκε μπροστά σε πολλούς Καβαλιώτες που έκαναν το ταξίδι ως τη γειτονική Ξάνθη, "κλείδωσε" στην 3η περίοδο, καθώς ενώ το ημίχρονο έληξε με τις 2 ομάδες ισόπαλες 36-36, η Καβάλα "πάτησε το γκάζι" και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 44-58 (επιτρέποντας στους γηπεδούχους να πετύχουν μέσα σε 10 αγωνιστικά λεπτά μόλις 8 πόντους). Η Ασπίδα προσπάθησε να πιέσει και να πλησιάσει στο σκορ στην τελευταία περίοδο, ωστόσο η Καβάλα άντεξε και πήρε μια σπουδαία νίκη.

Ασπίδα Ξάνθης – Καβάλα 68-74

H βαθμολογία (με αστερίσκο οι ομάδες που έχουν έναν αγώνα λιγότερο)

Καβάλα – Αγρίνιο

• Γ' Εθνική, 1ος όμιλος, 9η αγωνιστική: Εμφατική νίκη ΑΟΚ, νίκη Αετού στα τελευταία λεπτά, ήττα στο ντέρμπι κορυφής για το Νέστο 9d789742fead01603ca34cb32701f4aa M

Επέστρεψε στις νίκες η ομάδα της Καβάλας, η οποία κέρδισε εκτός έδρας με 1-3 τον Μέγα Αλέξανδρο Καρπερής και παρέμεινε σε απόσταση 3 βαθμών από τον πρωτοπόρο Απόλλωνα Παραλιμνίου. Η ομάδα του Κώστα Ανυφαντάκη προηγήθηκε στο 30' με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γρ. Παπαδόπουλου και ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 0-2 στο 50'. Οι γηπεδούχοι μείωσαν, προς στιγμήν, με πέναλτι του Γκόγκα στο 64', ωστόσο η Καβάλα πέτυχε και 3ο γκολ, με το Βαλαβανόπουλο στο 78'.

Αντίθετα, ο Νέστος Χρυσούπολης δεν κατάφερε να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα μέσα στην έδρα του, καθώς ηττήθηκε με 0-1 από την Ελπίδα Σκουτάρεως -με γκολ του Ζυγκερίδη στο 41'.

Τέλος, ο Αετός Ορφανού τα "χρειάστηκε" κόντρα στη Δόξα Προσκυνητών, καθώς μπορεί να προηγήθηκε στο πρώτο 20λεπτο με 2-0 (με τον Τζαμπέγια στο 1' και τον Καραγιαννίδη στο 18') αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε διάστημα μόλις 2 λεπτών (!) -με τον Σιχλοιμίρη στο 61΄και τον Μόσχο στο 62'. Τη "λύτρωση" για τους γηπεδούχους έδωσε στο 87' ο Σαλπιγγίδης.