Πέμπτη, 18 Ιανουαρίου 2018

Γ' Εθνική μπάσκετ: "Άλωσε" και την έδρα της ΜΕΝΤ ο ΓΣ Ελευθερούπολης

Posted On Κυριακή, 07 Ιανουαρίου 2018 21:27 Γράφτηκε από τον

Ασταμάτητος παραμένει ο Γυμναστικός Σύλλογος Ελευθερούπολης, ο οποίος μετά και την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος του 4ου ομίλου της Γ' Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ παραμένει μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας 10 νίκες και μόνο μια ήττα -από τον Μακεδονικό. Η ομάδα του Κ. Παπαδόπουλου πέρασε νικηφόρα και από την έδρα της ΜΕΝΤ, επικρατώντας με 79-80 σε ένα ματς που δεν συνιστάτο σε καρδιακούς -μιας και η νίκη παιζόταν μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης.

Τα πάντα κρίθηκαν στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, στο οποίο ο ΓΣΕ ξεκίνησε χάνοντας με 3 πόντους (76-73). Ο κορυφαίος των φιλοξενούμενων Στυλίδης (πέτυχε 33 πόντους) ευστόχησε σε σουτ 3 πόντων, ισοφαρίζοντας σε 76-76, ενώ αμέσως μετά οι γηπεδούχοι πέτυχαν 2 βολές και διαμόρφωσαν το σκορ σε 78-76. Μετά από χαμένες επιθέσεις και από τις 2 ομάδες, ο Μανάκας αποδείχτηκε "ψυχρός εκτελεστής" και 10 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ευστόχησε σε νέο σουτ 3 πόντων, δίνοντας το προβάδισμα στον ΓΣΕ (78-79). 2 δευτερόλεπτα μετά, η ΜΕΝΤ ισοφάρισε με 1 στις 2 ελεύθερες βολές, ενώ 3 δευτερόλεπτα αργότερα ο Θεοδωράκος κέρδισε φάουλ και εκτέλεσε 2 ελεύθερες βολές. Ευστόχησε στην πρώτη και προσπάθησε να αστοχήσει επίτηδες στη 2η (για να "ξοδέψει" χρόνο) αλλά πάτησε εντός της ρακέτας, με συνέπεια να επαναφέρει από την πλάγια γραμμή η ΜΕΝΤ. Στην τελευταία επίθεση οι γηπεδούχοι (με τον Καλπαξίδη) δεν κατάφεραν να ευστοχήσουν σε σουτ 3 πόντων και ο αγώνας έληξε, με τους φιλοξενούμενους να γίνονται ένα κουβάρι με τους περίπου 40 φιλάθλους που βρέθηκαν στο πλευρό τους.

Δεκάλεπτα: 20-25, 39-40, 62-59, 79-80

ΜΕΝΤ (Νομικός- Δασκαλάκης): Καλπαξίδης 18 (2), Π. Παπαδόπουλος 17 (2), Μιχαηλίδης 8 (1), Καρανώτας 3, Α. Παπαδόπουλος 14 (3), Ακσεχέρογλου 2, Γιαννούλης 17.

ΓΣ Ελευθερούπολης (Κ. Παπαδόπουλος): Στυλίδης 33 (3), Γαϊτανίδης, Μασάδης, Θεοδωράκος 7 (1), Απαζίδης 12, Μανάκας 14 (1), Ιωάννου 6 (2), Βοϊβατόπουλος 7.

• Γ' Εθνική μπάσκετ: Πρωταθλητής χειμώνα ο ΓΣ Ελευθερούπολης E0607b5b2d82fcfc6d5a67e85b8aaf9d M

"Έχουν πάρει φόρα" οι παίκτες του Γυμναστικού Συλλόγου Ελευθερούπολης, οι οποίοι συνεχίζουν ακάθεκτοι την τρελή τους πορεία στο φετινό πρωτάθλημα του 4ου ομίλου της Γ' Εθνικής κατηγορίας. "Θύμα" του, αυτή τη φορά, ήταν ο Απόλλωνας Καλαμαριάς, με τους παίκτες του Κ. Παπαδόπουλου να επικρατούν άνετα με 94-71 σε ένα ματς που κρίθηκε, ουσιαστικά, από το πρώτο κιολας ημίχρονο -με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με μια διαφορά 22 (!) πόντων (54-32).

Δεκάλεπτα: 30-20, 54-32, 76-49, 94-71

ΓΣ Ελευθερούπολης (Κ. Παπαδόπουλος): Παπαγεωργίου 5 (1), Κωνσταντάρας, Στυλίδης 23, Γαϊτανίδης, Μασάδης 3 (1), Κελαηδάκης, Θεοδωράκος 13 (3), Απαζίδης 22 (1), Σφουγγάρης, Ιωάννου 5 (1), Λογοθέτης 4, Βοϊβατόπουλος 19.

Απόλλων Καλαμαριάς (Γεωργιάδης- Κεσίδης): Χαρτόπουλος 15 (2), Αποστόλου 26 (4), Μίθιλλος 2, Σταματέλος 4, Κουκουλίδης, Μαχαιριανάκης 11 (1), Σπυρόπουλος 11, Χασιώτης, Καλαμπόκης, Κιώτης, Τσούτσουκας 2, Ανδρεάδης.

• Β' Εθνική μπάσκετ, 13η αγωνιστική: Το "χρωστούσε" στους Μαχητές Πεύκων η Καβάλα 3aa7245039e0153fc029cc7cd996f3e8 M

Μια από τις πλέον αναμενόμενες αναμετρήσεις για τους φιλάθλους της Καβάλας στο φετινό πρωτάθλημα μπάσκετ του 2ου ομίλου της Β' Εθνικής κατηγορίας ήταν αυτό που διεξήχθη χτες στο κλειστό της Καλαμίτσας. Και αυτό διότι αντίπαλος της ομάδας του Ανδρέα Καραπιπερίδη ήταν οι Μαχητές Πειραματικού Πεύκων (ή, όπως έχουν μείνει γνωστοί στη συνείδηση των μπασκετόφιλων της Καβάλας, "Μαχητές/Δόξα Πεύκων"), με τους οποίους η Καβάλα είχε αναμετρηθεί στα περσινά play out για την παραμονή στην Α2 Εθνική κατηγορία -και είχε ηττηθεί, με αποτέλεσμα να υποβιβαστεί στη Β' Εθνική.

Στο 1ο δεκάλεπτο οι 2 ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ωστόσο στη 2η περίοδο οι γηπεδούχοι "πάτησαν το γκάζι" και απέκτησαν μια διαφορά 14 πόντων (47-33 στο ημίχρονο). Η διαφορά αυτή παρέμεινε στα ίδια επίπεδα και στην 3η περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν την αντεπίθεσή τους στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης αλλά με την Καβάλα να παίρνει, τελικά, τη νίκη με 85-78.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-15 47-33 74-57 85-78

ΚΑΒΑΛΑ (Καραπιπερίδης): Ερεμπενάζιε 19 (2), Καπινιάρης 20 (4), Τάγαρης 7, Αθανασιάδης 14 (2), Κουμλέλης 4, Πιεβάλιτσα 3 (1), Παππάς 15 (3), Χονδρόπουλος 3 (1).
    ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ ΠΕΥΚΩΝ (Γεροφώτης): Βογιατζής 15 (5), Αρνίδης 11 (3), Δήμας 20 (2), Χατζημιχαηλίδης 3, Στόλης 7 (1), Κωνσταντινίδης, Μπάκος, Παπαδόπουλος 7, Βαϊντερλής, Βελισσαρίου 15 (3).

Ρεπό το Στρατώνι

Η βαθμολογία (με αστερίσκο οι ομάδες που έχουν ένα ματς λιγότερο)

Ρεπό η Χαλκηδόνα

• Γ' Εθνική, 1ος όμιλος, 12η αγωνιστική: Απομακρύνεται από την κορυφή η Καβάλα, ακάθεκτος ο Αετός Ορφανού, νίκη για τον Νέστο 81feefa3610ff1bb375a54890016910a M

Αυλαία σήμερα για τον 2ο γύρο του πρωταθλήματος του 1ου ομίλου της Γ' Εθνικής κατηγορίας, και η Καβάλα απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο από την κορυφή της βαθμολογίας μετά και την νέα απώλεια βαθμών -αυτή τη φορά κόντρα στον Άρη Αβάτου, εκτός έδρας. Η ομάδα του Κώστα Ανυφαντάκη μπορεί να προηγήθηκε λίγο πριν τη λήξη του 1ου ημιχρόνου με γκολ του Βαλαβανόπουλου, ωστόσο οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 2ο ημίχρονο με σουτ του Δόντσου.

Πλέον, η Καβάλα απέχει 6 βαθμούς από τον πρωτοπόρο Απόλλωνα Παραλιμνίου, συγκατοικώντας μάλιστα με τον Αετό Ορφανού, που πέτυχε σήμερα την 5η του νίκη στα τελευταία 6 παιχνίδια -επικρατώντας με 5-2 του Μέγα Αλέξανδρου Καρπερής. Η τρίτη ομάδα του νομού Καβάλας, ο Νέστος Χρυσούπολης, απέχει μόλις ένα βαθμό από τους προαναφερθέντες συλλόγους, μετά και τη νίκη του με 1-0 επί της ΑΕ Διδυμοτείχου (με γκολ του Κοβάτση στο πρώτο ημίχρονο).

Νέστος Χρυσούπολης-ΑΕ Διδυμότειχου  1-0
    Απόλλων Παραλιμνίου-Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου  2-1
    Αετός Ορφανού-Μέγας Αλέξανδρος Καρπερής  5-2
    Άρης Αβάτου-Καβάλα  1-1
    Δόξα Προσκυνητών-Ορφέας Ξάνθης  1-2
    Μέγας Αλέξανδρος Ξηροποτάμου-Ελπίδα Σκουτάρεως  1-0