14/10 (7μμ): ΑΟ Καβάλας-Λεύκιππος Ξάνθης

15/10 (8μμ): Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης-Φιλία Ορεστιάδας

14/10 (5μμ): Θύελλα Φερών-Ηρακλής Καβάλας

14/10 (7μμ): Αίας Κομοτηνής-Αρίων Ξάνθης

14/10 (3μμ): Εθνικός Αλεξανδρούπολης-Έβρος Σουφλίου

14/10 (5μμ): Δημοκρίτειο Κομοτηνής-Αστέρας Καβάλας

Ρεπό: Αγία Βαρβάρα

Tweet

Σχετικά Άρθρα

• Β' Εθνική μπάσκετ, 7η αγωνιστική: Στο 2ο ημίχρονο η Καβάλα την Ελίμεια - Ευχαριστήριο για τη φιλοξενία 18d85c0e716ffcfb3bff3ed14045d558 M

Αν και τα "χρειάστηκε" στο 1ο ημίχρονο -το οποίο και ολοκληρώθηκε με τις 2 ομάδες ισόπαλες (29-29), η Καβάλα "πάτησε γκάζι" στο δεύτερο ημίχρονο και κέρδισε άνετα με 55-74 την Ελίμεια, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β' Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ.

Δεκάλεπτα: 13-15, 29-29, 45-59, 55-74
    Ελίμεια (Δημόπουλος): Τσιρεκας, Σταυρακης, Μαλουτας 10 (2), Σουπουρας  5 (1), Τσιαμης, Πεχλιβανιδης, Κούβελας Τσουκας , Νικολαου 14, Μαλιουρας 5, Μακρης 12 (1), Τσιμιδης 9,
    Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάγκιε 15, Παντόπουλος, Μιχάλογλου 14 (4), Καπινιάρης 3, Τάγαρης 4, Πλιούκας 9 (3), Κουμλέλης, Πιεβάλιτσα 12, Καραθανάσης 8 (2), Χονδρόπουλος 3 (1), Παππάς 6 (2).

Μετά το τέλος του αγώνα, οι «Αργοναύτες» ευχαρίστησαν τους γηπεδούχους μέσω ανακοίνωσής τους για την άριστη φιλοξενία, ενώ παράλληλα συνεχάρησαν το διαιτητικό δίδυμο του αγώνα. Η ανακοίνωση αναφέρει τα εξής:

«Η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβαλας θα ήθελε να εκφράσει τις θερμές ευχαριστίες της στην Διοίκηση της ομάδας Ελίμεια Κοζάνης για την άψογη φιλοξενία της. Επίσης να συγχαρεί θερμά τους διαιτητές κ.κ.Παπαγεριδη-Ευφραιμιδη για την πολύ καλη διαιτησία τους!!».

ρεπό: Αγρίνιο

H βαθμολογία (με αστερίσκο οι ομάδες που έχουν ένα ματς λιγότερο)

• Καβάλα-Πευκοχώρι 91-72: Εύκολα και άνετα... A3a2cfad80391f022b23a72983e9b36d M

Δεν δυσκολεύτηκε η Καβάλα να ξεπεράσει το εμπόδιο της Ευρώπης 87 Πευκοχωρίου, το οποίο και κέρδισε στο ΔΑΚ Καλαμίτσας "Αλεξάνδρα Δήμογλου" με 91-72 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β' Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ. Η ομάδα του Α. Καραπιπερίδη απέκτησε από την αρχή τα ηνία της αναμέτρησης, ωστόσο σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν κοντά στο σκορ (22-18 στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου, 44-38 στο τέλος του ημιχρόνου). Στην επανάληψη, όμως, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, αύξησαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και έφτασαν στην 3η συνεχόμενη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-18, 44-38, 67-56, 91-72

ΚΑΒΑΛΑ (Καραπιπερίδης) : Ερεβμπενάγκιε 6, Παντόπουλος 3 (1), Μιχάλογλου 12 (3), Καπινιάρης 8 (2), Τάγαρης 4, Πλιούκας 17 (4), Αθανασιάδης 10 (1), Κουμλέλης 19 (1), Πιεβάλιτσα 5 (1), Καραθανάσης , Χονδρόπουλος , Παπάς 7.
    ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ (Πλατής) : Αμπατζίδης 8 (1), Τσιμπής 4, Τζουβάρας 5 (1), Μαυρίδης 8 (1), Καραμπέκης 9 (1), Μυλωνίδης 7 (1), Κιγμέτογλου 14 (1), Θεοδωρίδης 5, Δανάκης 12, Σικαλίδης.

ρεπό η Ασπίδα Ξάνθης

Η βαθμολογία (με αστερίσκο οι ομάδες που έχουν ένα ματς λιγότερο)

• Γ' Εθνική, 6η αγωνιστική: "Πρωτιά" για τον ΑΟΚ, νίκη-"δώρο" από Νέστο, πρώτη νίκη για Αετό Ορφανού Afd0a7ff0196fe61c6c12ff8d90c0c0d M

Τον ρόλο του "λυτρωτή" για τον ΑΟ Καβάλα αποφάσισε να παίξει ο Γρηγόρης Παπαδόπουλος, και -όπως τελικά απεδείχθη- τον έπαιξε πολύ καλά! Με δικό του γκολ, η Καβάλα κέρδισε εντός έδρας με 2-1 τη Δόξα Προσκυνητών και σκαρφάλωσε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του 1ου ομίλου της Γ' Εθνικής κατηγορίας. Το σκορ για την ομάδα του Κώστα Ανυφαντάκη άνοιξε στο 24' ο Μπλιός, ωστόσο στο 45ο λεπτό ο Μόσχος ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους σε 1-1.

Την ίδια ώρα, ο Νέστος Χρυσούπολης έκανε ένα σημαντικό "δώρο" στην Καβάλα, καθώς κέρδισε με 2-0 τον μέχρι σήμερα πρωτοπόρο στη βαθμολογία Απόλλωνα Παραλιμνίου, στο ντεμπούτο του Σάββα Καρυπίδη στον πάγκο του. Τα 2 γκολ για τους γηπεδούχους σημείωσαν στο 27' ο Τσανακτσόγλου και στο 76' ο Κρολ.

Τέλος, την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Αετός Ορφανού, ο οποίος κέρδισε εκτός έδρας την ουραγό Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου με 0-1, χάρη σε γκολ που πέτυχε ο Δούμπλατζης στο 6ο λεπτό.