Τετάρτη, 16 Ιανουαρίου 2019

Το Σαββατοκύριακο 08/09-12-2018 διεξήχθησαν, στο κλειστό κολυμβητήριο της Δράμας, τους 21ους ΚΟΛΥΜΒΗΤΙΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑΣ  Στους αγώνες λαμβανουν μέρος προαγωνιστικες κατηγορίες και συμμετείχαν συνολικά 400 αθλητές από σωματεία της περιφέρειας Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης,  καθώς και από Θεσσαλονίκη, Σέρρες και Βουλγαρία. 

Ο Ν.Ο.Κ. συμμετείχε στους αγώνες με 28 παιδιά (19 κορίτσια και 9 αγόρια). Οι μικροί κολυμβητές/τριες αγωνίστηκαν υπο την καθοδήγηση των προπονητών τους Νέζα Θεμιστοκλή και Κωσταντίνου Καναράκη, δίνοντας το μέγιστο των δυνατοτήτων τους, κατακτώντας συνολικά 17 μετάλλια και πετυχαίνοντας πολλά ατομικά ρεκόρ. Οι μικροί κολυμβητές του Ναυτικού Ομίλου Καβάλας, άφησαν υποσχέσεις για το κολυμβητικό τους μέλλον κάνοντας περήφανους τους γονείς τους και αφήνοντας ικανοποιημένους προπονητές τους.

Τα παιδιά που αγωνίστηκαν είναι τα εξής παρακάτω:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ 9 ΕΤΩΝ
1) ΣΙΚΑΔΑ ΜΑΡΙΑ 50 ελεύθερο - 2η θέση 46"13, 50 πεταλούδα - 2η θέση 53"64
2) ΘΕΟΛΟΓΟΥΔΗ ΑΝΝΑ 50 ύπτιο - 2η θέση 53"72, 50 ελεύθερο - 10η θέση 54"41
3) ΠΡΟΚΟΒΑ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ 50 ελεύθερο - 13η θέση 56"63, 50 ύπτιο - 20η θέση 1'07"43
4) ΚΟΥΜΟΥΛΙΔΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ 50 ύπτιο - 17η θέση 1'03"13, 50 ελεύθερο - 22η θέση 1'01"71
5) ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ 50 ελεύθερο - 20η θέση 59"50, 50 ύπτιο - 12η θέση 1'00"90
6) ΤΖΙΜΑ ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΑΝΝΑ 50 ελεύθερο - 14η θέση 57"05, 50 ύπτιο - 18η θέση 1'03"38
7) ΜΠΑΝΑΣΑ ΑΡΧΟΝΤΙΑ 50 ελεύθερο - 19η θέση 58"93, 50 πρόσθιο - 4η θέση 1'01"40
8) ΕΥΤΥΧΙΔΟΥ ΑΝΘΗ 50 ελεύθερο - 21η θέση 1'00"63, 50 ύπτιο - 19η θέση 1'05"36
9) ΕΥΤΥΧΙΔΟΥ ΑΣΗΜΕΝΙΑ ΝΙΚΗ 50 ύπτιο - 8η θέση 58"64, 50 ελεύθερο - 9η θέση 52"09

ΚΟΡΙΤΣΙΑ 10 ΕΤΩΝ
1) ΚΟΥΤΡΑ ΙΩΑΝΝΑ 50 ελεύθερο - 5η θέση 43"76, 50 ύπτιο - 9η θέση 49"52
2) ΒΑΡΩΝΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΜΑΡΙΑ 50 πρόσθιο - 8η θέση 57"50, 50 ελεύθερο - 12η θέση 50"04
3) ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΟΥ ΙΩΑΝΝΑ 100 πρόσθιο - 7η θέση 1'59"21, 100 ελεύθερο - 6η θέση 1'38"92
4) ΚΑΡΑΒΕΛΙΔΟΥ ΦΩΤΕΙΝΗ 100 ελεύθερο - 5η θέση 1'35"22, 50 πεταλούδα - 6η θέση 52"25
5) ΚΑΛΑΦΑΤΗ ΑΝΔΡΟΜΑΧΗ 50 ύπτιο - 19η θέση 56"77, 50 ελεύθερο - 20η θέση 53"85

ΚΟΡΙΤΣΙΑ 11 ΕΤΩΝ
1) ΚΑΡΑΒΕΛΙΔΟΥ ΑΡΙΣΤΕΑ 50 ύπτιο - 2η θέση 40"41, 200 ύπτιο - 2η θέση 3'10"41, 100 ελεύθερο - 1η θέση 1'24"78
2) ΜΑΚΡΟΓΙΑΝΝΙΔΟΥ ΖΩΗ 50 ελεύθερο - 8η θέση 39"04, 50 πρόσθιο - 4η θέση 49"18, 200 πρόσθιο - 4η θέση 3'40"69
3) ΒΑΦΕΙΑΔΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ 200 πρόσθιο - 10η θέση 4'15"40, 100 πρόσθιο - 13η θέση 2'04"43, 50 πρόσθιο - 11η θέση 58"41

ΚΟΡΙΤΣΙΑ 12 ΕΤΩΝ
1) ΜΑΚΡΟΓΙΑΝΝΙΔΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ 50 πρόσθιο - 4η θέση 44"46, 100 πρόσθιο - 3η θέση 1'37"51, 200 πρόσθιο - 7η θέση 3'33"39
2) ΚΟΥΤΡΑ ΜΑΡΙΑ 50 ελεύθερο - 3η θέση 33"48, 200 ελεύθερο - 4η θέση 2'40"37, 200 ύπτιο - 4η θέση 2'55"87

ΑΓΟΡΙΑ 9 ΕΤΩΝ
1) ΜΑΚΡΟΓΙΑΝΝΙΔΗΣ ΠΕΤΡΟΣ 50 ύπτιο - 5η θέση 53"42, 50 ελεύθερο - 9η θέση 50"51
2) ΚΟΥΤΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ 50 ύπτιο - 20η θέση 1'05"80

ΑΓΟΡΙΑ 10 ΕΤΩΝ 
1)ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 50 ελεύθερο - 11ος 44"25, 200 ελεύθερο - 10η θέση 3'44"02

ΑΓΟΡΙΑ 11 ΕΤΩΝ
1) ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ 50 ελεύθερο - 1η θέση 34"07, 50 ύπτιο - 1η θέση 40"36
2) ΚΑΣΙΜΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ 50 ελεύθερο - 4η θέση 35"20, 100 ελεύθερο - 3η θέση 1'25"45, 200 πρόσθιο - 13η θέση 4'11"14

ΑΓΟΡΙΑ 12 ΕΤΩΝ
1) ΑΝΤΕΣΧΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 50 ύπτιο - 4η θέση 39"48, 100 ύπτιο - 2η θέση 1'22"56,  400 ελεύθερο - 6η θέση 5'29"87
2) ΒΑΡΩΝΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 50 πρόσθιο - 3η θέση 44"74, 100 πρόσθιο - 5η θέση 1'37"63, 200 πρόσθιο - 3η θέση 3'25"10
3) ΠΑΥΛΙΔΗΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ 50 ελεύθερο - 7η θέση 35"79, 100 ελεύθερο - 5η θέση 1'18"65, 200 ελεύθερο - 11η θέση 2'57"06
4) ΔΟΥΛΓΕΡΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 50 ελεύθερο - 4η θέση 34"31, 200 ελεύθερο - 7η θέση 2'41"11, 400 ελεύθερο - 3η θέση 5'24"08

Επίσης είχαμε και δύο σκυταλοδρομίες στις θέσεις των μεταλλίων. Στα 4×50 ελεύθερο κορίτσια 9 ετών ο Ν.Ο.Κ. πήρε την 2η θέση με τις:

ΘΕΟΛΟΓΟΥΔΗ ΑΝΝΑ, 
ΕΥΤΥΧΙΔΟΥ ΑΝΘΗ, 
ΕΥΤΥΧΙΔΟΥ ΑΣΗΜΕΝΙΑ ΝΙΚΗ,
ΣΙΚΑΔΑ ΜΑΡΙΑ. 

Η δεύτερη σκυταλοδρομία ηταν στα 4×50 Μικτή Ομαδική των αγοριών 12 ετών. Η ομάδα του ΝΟΚ κατέκτησε την 3η θέση με τους: ΑΝΤΕΣΧΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (ΥΠΤΙΟ), ΒΑΡΩΝΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (ΠΡΟΣΘΙΟ), ΔΟΥΛΓΕΡΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ (ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ), ΠΑΥΛΙΔΗΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ (ΕΛΕΥΘΕΡΟ).

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: 
Νέζας Θεμιστοκλής 
Κωνσταντίνος Καναράκης

Πολλά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά! Ευχόμαστε ολόψυχα ανάλογες και καλύτερες επιτυχίες στο μέλλον!

Κατηγορία Άλλα αθλήματα

ΕOΡΤΑΣΜΟΣ ΑΓ ΒΑΡΒΑΡΑΣ ΣΤΟ ΣΤΡΔΟ ΛΓΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΑΜΒΡΑΖΗ ΕΔΡΑ ΤΗΣ 193 ΜΠΕΠ (MLRS)

Σας γνωρίζουμε ότι στο πλαίσιο του εορτασμού της Προστάτιδος του Πυροβολικού, Μεγαλομάρτυρος Αγίας Βαρβάρας θα πραγματοποιηθούν στο Στρδο «Λγού ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΑΜΒΡΑΖΗ», οι παρακάτω εκδηλώσεις:

α. Τη Δευτέρα 03 Δεκεμβρίου 2018 και ώρα 16:45 Πανηγυρικός Αρχιερατικός Εσπερινός.

β. Την Τρίτη 04 Δεκεμβρίου 2018 και ώρα 10:30 ο Επίσημος Εορτασμός.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ EOΡΤΑΣΜΟΥ

Δευτέρα 03 ΔΕΚ 18

16:45 Πέρας Προσελεύσεως Προσκεκλημένων

16:50 Υποδοχή Ιερών Λειψάνων Αγίας Βαρβάρας

17:00 Πανηγυρικός Αρχιερατικός Εσπερινός - Αρτοκλασία

17:45 Λιτανεία των Ιερών Λειψάνων και της Εικόνας της Μεγαλομάρτυρος Αγίας Βαρβάρας.

Τρίτη 04 ΔΕΚ 18

10:30 Πέρας προσελεύσεως Προσκεκλημένων

10:40 Πέρας προσελεύσεως Επισήμων

11:00 Δοξολογία

11:20 Ανάγνωση Ημερήσιας Διαταγής

11:35 Πέρας Τελετής – Δεξίωση

Κατηγορία Εκδηλώσεις

Εορτασμός της Αγίας Βαρβάρας στην 193 ΜΠΕΠ (MLRS) στην Ελευθερούπολη

Σύμφωνα με το πρόγραμμα του εορτασμού που κοινοποιήθηκε από τη Μονάδα:

Α) Την Κυριακή 3 Δεκεμβρίου

Ώρα 16.45 Πέρας προσελεύσεως Προσκεκλημένων
Ώρα 16.50 Υποδοχή Ιερών Λειψάνων Αγίας Βαρβάρας
Ώρα 17.00 Πανηγυρικός Αρχιερατικός Εσπερινός – Αρτοκλασία
Ώρα 17.45 Λιτανεία Ιερών Λειψάνων και της Εικόνας της Μεγαλομάρτυρος Αγίας Βαρβάρας

Β) Τη Δευτέρα 4 Δεκεμβρίου

Ώρα 10.30 Πέρας προσελεύσεως Προσκεκλημένων
Ώρα 10.40 Πέρας προσελεύσεως Επισήμων
Ώρα 11.00 Δοξολογία
Ώρα 11.20 Ανάγνωση Ημερήσιας Διαταγής
Ώρα 11.35 Πέρας Τελετής – Δεξίωση

Κατηγορία Εκδηλώσεις

Τα τελευταία 3 χρόνια το κύπελλο ανδρών της Ένωσης Καλαθοσφαιριστικών Σωματείων Ανατολικής Μακεδονίας-Θράκης κατέληγε στην τροπαιοθήκη ομάδων που προέρχονταν από τον νομό Καβάλας (ο Αστέρας Καβάλας το 2015 και το 2016, ο ΓΣ Ελευθερούπολης το 2017). Η "παράδοση" αυτή, όμως, δεν θα συνεχιστεί και φέτος καθώς, μετά τους Μακεδόνες Κρηνίδων, το Παγγαίο, τον Ηρακλή Καβάλας, τον ΑΟ Καβάλα και την Αγία Βαρβάρα, και ο Αστέρας Καβάλας "αποχαιρέτησε" την διοργάνωση.

Η ομάδα του Λεωνίδα Μαγιάννη δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Λεύκιππου Ξάνθης, από τον οποίο και ηττήθηκε με 78-59 σε αγώνα που διεξήχθη στο κλειστό της γειτονικής πόλης "Φίλιππος Αμοιρίδης". Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στην 1η περίοδο, στην διάρκεια της οποίας οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 14 πόντους (21-7).

Τα δεκάλεπτα: 21-7, 39-22, 61-39, 78-59

Η πορεία των καβαλιώτικων ομάδων στη φετινή διοργάνωση

1ος όμιλος

1η φάση (16-17/9)

Πανσερραϊκός-Μακεδόνες Κρηνίδων 119-60

Το Παγγαίο προκρίθηκε άνευ αγώνος

2η φάση (23/9)

Ορφέας Νέου Σκοπού U20-Παγγαίο 76-46

2ος όμιλος

1η φάση (16-17/9)

Λεύκιππος Ξάνθης-Ηρακλής Καβάλας 77-41

Εθνικός Αλεξανδρούπολης-Αγία Βαρβάρα 64-68

Φιλία Ορεστιάδας-ΑΟ Καβάλα 60-48

Έβρος Σουφλίου-Αστέρας Καβάλας 45-77

2η φάση (23/9)

Αστέρας Καβάλας-Θύελλα Φερών 77-49

3η φάση (30/9)

Λεύκιππος Ξάνθης-Αστέρας Καβάλας 78-59

Κατηγορία Μπάσκετ

Ξεκινάει, τον προσεχή Οκτώβριο, το πρωτάθλημα μπάσκετ ανδρών της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, με τις ομάδες του νομού Καβάλας να "διασπώνται" στους 2 ομίλους -για λόγους αριθμητικής ισορροπίας. Οι Μακεδόνες Κρηνίδων και το Παγγαίο θα αγωνιστούν στον Α' όμιλο, ενώ η Αγία Βαρβάρα, ο Ηρακλής Καβάλας, ο Αστέρας Καβάλας και ο ΑΟ Καβάλας θα αγωνιστούν στον Β' όμιλο.

Οι 4 πρώτες κάθε ομίλου (σύνολο 8) θα προκριθούν στα Play Offs και θα αναμετρηθούν σε χιαστί ζευγάρια, με φόντο την πρόκριση στο Final 4. Ο νικητής του Final 4 θα αναδειχτεί πρωταθλητής και θα κατακτήσει την άνοδο στη Γ’ Εθνική.

Το πρόγραμμα έχει ως εξής:

Α’ Όμιλος

1η αγωνιστική

ΑΟ Σερρών-Πανσερραϊκός

Τιτάνες Δράμας-Παγγαίο

ΑΕ Δοξάτου-ΚΑΟ Δράμας

Απόλλων Δράμας-Μακεδόνες Κρηνίδων

Ηράκλεια Σερρών-Δόξα Βώλακα

Προσοτσάνη-Ρούπελ Σιδηροκάστρου

2η αγωνιστική

Ρούπελ Σιδηροκάστρου-Ηράκλεια Σερρών

Δόξα Βώλακα-Απόλλων Δράμας

Μακεδόνες Κρηνίδων-ΑΕ Δοξάτου

ΚΑΟ Δράμας-Τιτάνες Δράμας

Παγγαίο-ΑΟ Σερρών

Πανσερραϊκός-Προσοτσάνη

3η αγωνιστική

ΑΟ Σερρών-ΚΑΟ Δράμας

Τιτάνες Δράμας-Μακεδόνες Κρηνίδων

ΑΕ Δοξάτου-Δόξα Βώλακα

Απόλλων Δράμας-Ρούπελ Σιδηροκάστρου

Ηράκλεια Σερρών-Προσοτσάνη

Πανσερραϊκός-Παγγαίο

4η αγωνιστική

Ηράκλεια Σερρών-Πανσερραϊκός

Προσοτσάνη-Απόλλων Δράμας

Ρούπελ Σιδηροκάστρου-ΑΕ Δοξάτου

Δόξα Βώλακα-Τιτάνες Δράμας

Μακεδόνες Κρηνίδων-ΑΟ Σερρών

ΚΑΟ Δράμας-Παγγαίο

5η αγωνιστική

ΑΟ Σερρών-Δόξα Βώλακα

Τιτάνες Δράμας-Ρούπελ Σιδηροκάστρου

ΑΕ Δοξάτου-Προσοτσάνη

Απόλλων Δράμας-Ηράκλεια Σερρών

Παγγαίο-Μακεδόνες Κρηνίδων

Πανσερραϊκός-ΚΑΟ Δράμας

6η αγωνιστική

Απόλλων Δράμας-Πανσερραϊκός

Ηράκλεια Σερρών-ΑΕ Δοξάτου

Προσοτσάνη-Τιτάνες Δράμας

Ρούπελ Σιδηροκάστρου-ΑΟ Σερρών

Δόξα Βώλακα-Παγγαίο

Μακεδόνες Κρηνίδων-ΚΑΟ Δράμας

7η αγωνιστική

ΑΟ Σερρών-Προσοτσάνη

Τιτάνες Δράμας-Ηράκλεια Σερρών

ΑΕ Δοξάτου-Απόλλων Δράμας

ΚΑΟ Δράμας-Δόξα Βώλακα

Παγγαίο-Ρούπελ Σιδηροκάστρου

Πανσερραϊκός-Μακεδόνες Κρηνίδων

8η αγωνιστική

ΑΕ Δοξάτου-Πανσερραϊκός

Απόλλων Δράμας-Τιτάνες Δράμας

Ηράκλεια Σερρών-ΑΟ Σερρών

Προσοτσάνη-Παγγαίο

Ρούπελ Σιδηροκάστρου-ΚΑΟ Δράμας

Δόξα Βώλακα-Μακεδόνες Κρηνίδων

9η αγωνιστική

ΑΟ Σερρών-Απόλλων Δράμας

Τιτάνες Δράμας-ΑΕ Δοξάτου

Μακεδόνες Κρηνίδων-Ρούπελ Σιδηροκάστρου

ΚΑΟ Δράμας-Προσοτσάνη

Παγγαίο-Ηράκλεια Σερρών

Πανσερραϊκός-Δόξα Βώλακα

10η αγωνιστική

Τιτάνες Δράμας-Πανσερραϊκός

ΑΕ Δοξάτου-ΑΟ Σερρών

Απόλλων Δράμας-Παγγαίο

Ηράκλεια Σερρών-ΚΑΟ Δράμας

Προσοτσάνη-Μακεδόνες Κρηνίδων

Ρούπελ Σιδηροκάστρου-Δόξα Βώλακα

11η αγωνιστική

ΑΟ Σερρών-Τιτάνες Δράμας

Δόξα Βώλακα-Προσοτσάνη

Μακεδόνες Κρηνίδων-Ηράκλεια Σερρών

ΚΑΟ Δράμας-Απόλλων Δράμας

Παγγαίο-ΑΕ Δοξάτου

Πανσερραϊκός-Ρούπελ Σιδηροκάστρου

Β’ Όμιλος

1η αγωνιστική

Έβρος Σουφλίου-Δημοκρίτειο Κομοτηνής

Αρίων Ξάνθης-Εθνικός Αλεξανδρούπολης

Ηρακλής Καβάλας-Αίας Κομοτηνής

Φιλία Ορεστιάδας-Θύελλα Φερών

Λεύκιππος Ξάνθης-Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης

Αγία Βαρβάρα-ΑΟ Καβάλας

Ρεπό: Αστέρας Καβάλας

2η αγωνιστική

ΑΟ Καβάλας-Λεύκιππος Ξάνθης

Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης-Φιλία Ορεστιάδας

Θύελλα Φερών-Ηρακλής Καβάλας

Αίας Κομοτηνής-Αρίων Ξάνθης

Εθνικός Αλεξανδρούπολης-Έβρος Σουφλίου

Δημοκρίτειο Κομοτηνής-Αστέρας Καβάλας

Ρεπό: Αγία Βαρβάρα

3η αγωνιστική

Αστέρας Καβάλας-Εθνικός Αλεξανδρούπολης

Έβρος Σουφλίου-Αίας Κομοτηνής

Αρίων Ξάνθης-Θύελλα Φερών

Ηρακλής Καβάλας-Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης

Φιλία Ορεστιάδας-ΑΟ Καβάλας

Λεύκιππος Ξάνθης-Αγία Βαρβάρα

Ρεπό: Δημοκρίτειο Κομοτηνής

4η αγωνιστική

Αγία Βαρβάρα-Φιλία Ορεστιάδας

ΑΟ Καβάλας-Ηρακλής Καβάλας

Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης-Αρίων Ξάνθης

Θύελλα Φερών-Φιλία Ορεστιάδας

Αίας Κομοτηνής-Αστέρας Καβάλας

Εθνικός Αλεξανδρούπολης-Δημοκρίτειο Κομοτηνής

Ρεπό: Λεύκιππος Ξάνθης

5η αγωνιστική

Αστέρας Καβάλας-Θύελλα Φερών

Έβρος Σουφλίου-Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης

Αρίων Ξάνθης-ΑΟ Καβάλας

Ηρακλής Καβάλας-Αγία Βαρβάρα

Φιλία Ορεστιάδας-Λεύκιππος Ξάνθης

Δημοκρίτειο Κομοτηνής-Αίας Κομοτηνής

Ρεπό: Εθνικός Αλεξανδρούπολης

6η αγωνιστική

Λεύκιππος Ξάνθης-Ηρακλής Καβάλας

Αγία Βαρβάρα-Αρίων Ξάνθης

ΑΟ Καβάλας-Έβρος Σουφλίου

Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης-Αστέρας Καβάλας

Θύελλα Φερών-Δημοκρίτειο Κομοτηνής

Αίας Κομοτηνής-Εθνικός Αλεξανδρούπολης

Ρεπό: Φιλία Ορεστιάδας

7η αγωνιστική

Αστέρας Καβάλας-ΑΟ Καβάλας

Έβρος Σουφλίου-Αγία Βαρβάρα

Αρίων Ξάνθης-Λεύκιππος Ξάνθης

Ηρακλής Καβάλας-Φιλία Ορεστιάδας

Εθνικός Αλεξανδρούπολης-Θύελλα Φερών

Δημοκρίτειο Κομοτηνής-Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης

Ρεπό: Αίας Κομοτηνής

8η αγωνιστική

Φιλία Ορεστιάδας-Αρίων Ξάνθης

Λεύκιππος Ξάνθης-Έβρος Σουφλίου

Αγία Βαρβάρα-Αστέρας Καβάλας

ΑΟ Καβάλας-Δημοκρίτειο Κομοτηνής

Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης-Εθνικός Αλεξανδρούπολης

Θύελλα Φερών-Αίας Κομοτηνής

Ρεπό: Ηρακλής Καβάλας

9η αγωνιστική

Αστέρας Καβάλας-Λεύκιππος Ξάνθης

Έβρος Σουφλίου-Φιλία Ορεστιάδας

Αρίων Ξάνθης-Ηρακλής Καβάλας

Αίας Κομοτηνής-Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης

Εθνικός Αλεξανδρούπολης-ΑΟ Καβάλας

Δημοκρίτειο Κομοτηνής-Αγία Βαρβάρα

Ρεπό: Θύελλα Φερών

10η αγωνιστική

Ηρακλής Καβάλας-Έβρος Σουφλίου

Φιλία Ορεστιάδας-Αστέρας Καβάλας

Λεύκιππος Ξάνθης-Δημοκρίτειο Κομοτηνής

Αγία Βαρβάρα-Εθνικός Αλεξανδρούπολης

ΑΟ Καβάλας-Αίας Κομοτηνής

Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης-Θύελλα Φερών

Ρεπό: Αρίων Ξάνθης

11η αγωνιστική

Αστέρας Καβάλας-Ηρακλής Καβάλας

Έβρος Σουφλίου-Αρίων Ξάνθης

Θύελλα Φερών-ΑΟ Καβάλας

Αίας Κομοτηνής-Αγία Βαρβάρα

Εθνικός Αλεξανδρούπολης-Λεύκιππος Ξάνθης

Δημοκρίτειο Κομοτηνής-Φιλία Ορεστιάδας

Ρεπό: Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης

12η αγωνιστική

Αρίων Ξάνθης-Αστέρας Καβάλας

Ηρακλής Καβάλας-Δημοκρίτειο Κομοτηνής

Φιλία Ορεστιάδας-Εθνικός Αλεξανδρούπολης

Λεύκιππος Ξάνθης-Αίας Κομοτηνής

Αγία Βαρβάρα-Θύελλα Φερών

ΑΟ Καβάλας-Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης

Ρεπό: Έβρος Σουφλίου

13η αγωνιστική

Αστέρας Καβάλας-Έβρος Σουφλίου

Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης-Αγία Βαρβάρα

Θύελλα Φερών-Λεύκιππος Ξάνθης

Αίας Κομοτηνής-Φιλία Ορεστιάδας

Εθνικός Αλεξανδρούπολης-Ηρακλής Καβάλας

Δημοκρίτειο Κομοτηνής-Αρίων Ξάνθης

Ρεπό: ΑΟ Καβάλας

 

Χρήστος Κρυσταλλίδης

Φωτό: Χάρης Ιορδανίδης (http://kavalasport.blogspot.gr/)

Κατηγορία Μπάσκετ

Φωτιά ξέσπασε λίγο μετά την 1 το μεσημέρι σε μια μονοκατοικία στην οδό Γ. Δοσίου, στην συνοικία της Αγίας Βαρβάρας. Η φωτιά, σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες, προκλήθηκε από έκρηξη σε καμινάδα.

Σε ελάχιστα λεπτά  η φωτιά "πέρασε" σε μια γειτονική μονοκατοικία, βάζοντας έτσι "δύσκολα" στους άνδρες της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Καβάλας. Επί τόπου έσπευσαν 3 οχήματα της Πυροσβεστικής, με τα πληρώματά τους να δίνουν για πάνω από μια ώρα μάχη για να μην επεκταθεί η φωτιά και σε γειτονικά σπίτια, παρά το γεγονός ότι ο κοντινότερος κρουνός βρισκόταν...στο 2ο δημοτικό σχολείο). Η φωτιά, ωστόσο, επεκτάθηκε και σε μια ερειπωμένη μονοκατοικία (από τις πολλές που "διαθέτει" η περιοχή")

Όλοι οι ένοικοι των 2 μονοκατοικιών (μια ηλικιωμένη χήρα που διέμενε στην πρώτη και ένα ζευγάρι που έμενε στην δεύτερη) είναι καλά στην υγεία τους, αν και εμφανώς σοκαρισμένοι από την εικόνα της φωτιάς.

Κατηγορία Αστυνομικά

Αποτελέσματα

Αγία Βαρβάρα-Μακεδονικός 50-70
Χαλκηδόνα-Αστέρας Καβάλας 87-62
Μαντουλίδης-ΓΑΣ Κομοτηνή 65-66
Ίκαροι Σερρών-ΣΑΠΚ Νεάπολης 79-55
Παναθλητικός Συκεών-Ιωνικός Ιωνίας 73-64
ΑΕ Κομοτηνής-Ορφέας Νέου Σκοπού 69-62
Ζέφυρος-Νέα Μουδανιά 96-52

Βαθμολογία

1

Παναθλητικός Συκεών

12

2

ΑΣ Αν. Ακτής Ζέφυρος

12

3

Ίκαροι Σερρών

11

4

ΑΕ Κομοτηνής

11

5

Χαλκηδόνα

10

6

Μακεδονικός

10

7

Ορφέας Νέου Σκοπού

9

8

Ιωνικός Ιωνίας

8

9

Αστέρας Καβάλας

8

10

ΓΑΣ Κομοτηνή

8

11

ΣΑΠΚ Νεάπολης

7

12

Μαντουλίδης

7

13

Αγία Βαρβάρα

7

14

Νέα Μουδανιά

6

Επόμενη αγωνιστική (7η 27/11/2016)

Μακεδονικός-Χαλκηδόνα
Αστέρας Καβάλας-Μαντουλίδης
ΓΑΣ Κομοτηνή-Ίκαροι Σερρών
ΣΑΠΚ Νεάπολης-Παναθλητικός Συκεών
Ιωνικός Ιωνίας-Ζέφυρος
Ορφέας Νέου Σκοπού-Αγία Βαρβάρα
Νέα Μουδανιά-ΑΕ Κομοτηνής

Κατηγορία Μπάσκετ

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα του 2ου ομίλου Βορρά της Γ' Εθνικής κατηγορίας πέτυχε ο νεοφώτιστος Αστέρας Καβάλας -και μάλιστα εκτός έδρας. Η ομάδα του Λεωνίδα Μαγιάννη, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Αθανασιάδη -που πέτυχε 27 πόντους- και με τους Παπαζώτο και Μυζίου να ακολουθούν με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα, πήρε το ροζ φύλλο αγώνα μέσα στα Νέα Μουδανιά κερδίζοντας την ομώνυμη ομάδα με 74-79.

Δεκάλεπτα: 15-22, 36-38, 53-59, 74-79

Νέα Μουδανιά (Παναγιωτόπουλος): Παπαδόπουλος 4, Δέτσος 8, Σερέτης 10 (1), Τσιγγελίδης 15 (1), Ε. Χαρίστος, Κουτσούχας 6, Κοκκίνης, Φιλοξενίδης, Τεζετζίδης 8 (1), Μουλίκας, Σ. Χαρίστος 10, Ταντελέρης 13.

Αστέρας Καβάλας (Μαγιάννης): Παπαζώτος 16 (3), Ακιόζογλου, Μπόζης 4, Μαρκόπουλος 8 (2), Μαραβέγιας, Γ. Σουλίδης, Αθανασιάδης 27 (3), Αργυρίου 2, Χαριζάνης 8, Μυζίου 14 (2), Καγιάς, Μυτικόπουλος

Αντίθετα, η Αγία Βαρβάρα δεν κατάφερε να προβάλλει αντίσταση απέναντι στον Παναθλητικό Συκεών, από τον οποίο και ηττήθηκε με 40-73 στο κλειστό των Ποταμουδίων, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στην δεύτερη περίοδο - όταν και οι φιλοξενούμενοι πήραν μια διαφορά 21 πόντων (23-44), την οποία και διατήρησαν χωρίς δυσκολία ως το τέλος.

Δεκάλεπτα: 14-21, 23-44, 33-60, 40-73

Αγία Βαρβάρα (Καμαράκης): Σαμαράς 8 (2), Σιδεράς, Δαφτσής, Μητρούλης 8 (2), Ζωτίδης 3 (1), Παϊτάρης 2, Δάτσης 6 (1), Δανίκας 5, Ντάτσης, Παπακωνσταντίνου 5 (1), Φασουλάς 3, Σκοπίδης.

Παναθλητικός Συκεών (Γεροφώτης): Βογιατζής, Πράντζος 2, Τσεσμετζής 3, Αρνίδης 8 (1), Χατζημιχαηλίδης 10 (2), Καλούτσικος 11, Κοϊμτζόγλου 2, Μαυροματίδης 11, Τσιακίρης 3 (1), Μπάκος 13 (1), Κάσουρας 8, Βαρίτης 2

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:
Ορφέας Ν. Σκοπού – Μακεδονικός 58-67
Ν. Μουδανιά – Αστέρας Καβάλας 74-79
Ζέφυρος 02 – ΓΑΣ Κομοτηνή 73-47
ΑΕ Κομοτηνής – ΠΚ Νεάπολης 73-62
Αγ. Βαρβάρα – Παναθλητικός 40-73
Χαλκηδόνα – Ικαροι Σερρών 56-58
Ιωνικός Ιωνίας – Μαντουλίδης 68-54

Η βαθμολογία (2 αγώνες)
1. Παναθλητικός Συκεών 4 (2-0)
2. Ίκαροι Σερρών 4 (2-0)
3. Ζέφυρος 4 (2-0)
4. Μακεδονικός 4 (2-0)
5. Ιωνικός Ιωνίας 3 (1-1)
6. Αστέρας Καβάλας 3 (1-1)
7. Χαλκηδόνα 3 (1-1)
8. Ορφέας Ν. Σκοπού 3 (1-1)
9. Α.Ε. Κομοτηνής 3 (1-1)
10. ΓΑΣ Κομοτηνή 3 (1-1)
11. Νέα Μουδανιά 2 (0-2)
12. Νεάπολη 2 (0-2)
13. Μαντουλίδης 2 (0-2)
14. Αγία Βαρβάρα 2 (0-2)

Επόμενη αγωνιστική (3η, 30/10):
Μακεδονικός – Ν. Μουδανιά
Αστέρας Καβάλας – Ζέφυρος 02
ΓΣ Κομοτηνής – ΑΕ Κομοτηνής
ΠΚ Νεάπολης – Αγ. Βαρβάρα
Παναθλητικός – Χαλκηδόνα
Ικαροι Σερρών – Μαντουλίδης
Ιωνικός Ιωνίας – Ορφέας Ν. Σκοπού

Κατηγορία Μπάσκετ

Αστέρας Καβάλας-Ορφέας Νέου Σκοπού 74-75

Ίκαροι Σερρών-Αγία Βαρβάρα 82-40

Μακεδονικός-Ιωνικός Ιωνίας 101-95 στη 2η παράταση (81-81, 89-89)

ΓΑΣ Κομοτηνή-Νέα Μουδανιά 60-58 παρ. (53-53)

ΣΑΠΚ Νεάπολης-Ακτή Ζέφυρος 63-68

Παναθλητικός Συκεών-ΑΕ Κομοτηνής 68-47

Μαντουλίδης-Χαλκηδόνα 57-63

Επόμενη αγωνιστική (2η, 23/10)

Νέα Μουδανιά-Αστέρας Καβάλας

Αγία Βαρβάρα-Παναθλητικός Συκεών

Ορφέας Νέου Σκοπού-Μακεδονικός

Ακτή Ζέφυρος-ΓΑΣ Κομοτηνή

ΑΕ Κομοτηνής-ΣΑΠΚ Νεάπολης

Χαλκηδόνα-Ίκαροι Σερρών

Ιωνικός Ιωνίας-Μαντουλίδης

Κατηγορία Μπάσκετ
Σελίδα 1 από 2

Nautical Club Of Kavala Logo

 44493438 1978268539139579 1920803640713412608 N

Konstantinos Jewellery Banner  

Tetrakopterakias

OLKLOGO

18411 1597428757160899 3262623372867792020 N

Kreka

Odeio

Vitrokosmos

Dhmh

DeltaTV Logo

Star Dramas

1174612 371849632918150 1744395463 N

Logo

Το Kavala-Portal αποτελεί μια αξιόπιστη λύση για την καθημερινή σας ενημέρωση για όλα τα νέα στο νομό Καβάλας. Όλα τα κείμενα και οι φωτογραφίες αυτού του ιστότοπου αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του "Kavala-Portal.gr". Μπορείτε να χρησιμοποιήστε οποιοδήποτε υλικό εφόσον αναφέρετε ως πηγή το "www.kavala-portal.gr".

Ελάτε στην παρέα μας