Posted On Τρίτη, 06 Νοεμβρίου 2018 21:03 Γράφτηκε από τον

Το τέμενος Βαγιαζήτ του Διδυμοτείχου επισκέφθηκε ο Περιφερειάρχης Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης κ. Χρήστος Μέτιος, προκειμένου να ενημερωθεί από την προϊσταμένη βυζαντινών και μεταβυζαντινών αρχαιοτήτων και μουσείων της Εφορείας Αρχαιοτήτων Έβρου κ. Λίλα Σαμπανοπούλου για τις εργασίες αποκατάστασης που σχεδιάζονται να ξεκινήσουν στο μνημείο.

Αφορμή για την επίσκεψη, στην οποία παρόντες ήταν επίσης ο Δήμαρχος Διδυμοτείχου κ. Παρασκευάς Πατσουρίδης και η Πρόεδρος του Περιφερειακού Συμβουλίου κ. Ελένη Δημούδη, ήταν η απόφαση του κ. Περιφερειάρχη να ενταχθεί το έργο αποκατάστασης του ιστορικού τεμένους στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα της Περιφέρειας και να χρηματοδοτηθεί με το ποσό των 3.428.876 ευρώ.

Το έργο θα υλοποιήσει η Εφορεία Αρχαιοτήτων Έβρου και, όπως εξήγησε η υπεύθυνη του έργου κ. Σαμπανοπούλου, προβλέπει την αποκατάσταση της τοιχοποιίας, των κουφωμάτων και της επίπλωσης του τεμένους, παρεμβάσεις στο μιναρέ και εργασίες στον περιβάλλοντα χώρο του.

Το τέμενος Βαγιαζήτ είναι ένα οθωμανικό μνημείο εξαιρετικής σπουδαιότητας για ολόκληρη της περιοχή. Με την ένταξη αυτή, γίνεται το πρώτο σημαντικό βήμα για την ολική αποκατάσταση και ανάδειξή του μετά την καταστροφική πυρκαγιά που εκδηλώθηκε στο εσωτερικό του τον Μάρτιο του 2017.

Tweet

Σχετικά Άρθρα

• Γ' Εθνική, 1ος όμιλος, 15η αγωνιστική: Με ανατροπή ο ΑΟΚ, ακάθεκτος ο Αετός, ήττα για τον Νέστο 16a0e63a8a94e49f36d548af987758a5 M

Αν και βρέθηκε να χάνει με 1-0 στο βροχερό Διδυμότειχο από την τοπική ΑΕ -με κεφαλιά του Γιαννόπουλου στο 14'-, η Καβάλα κατάφερε να πετύχει 2 γκολ -με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα, λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Παπαδόπουλος και με κεφαλιά του Βαλαβανόπουλου στο 64'- και να φύγει από τον βόρειο Έβρο με ένα σημαντικό "τρίποντο" που τον διατηρεί στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα της Γ' Εθνικής κατηγορίας.

Από τη μεριά του, ο Αετός Ορφανού συνέχισε το σερί των νικών του, επικρατώντας -έστω και στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης- με 1-0 του Άρη Αβάτου, χάρη σε εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Δουμάνη.

Τέλος ο Νέστος Χρυσούπολης δεν κατάφερε να αποσπάσει κάποιο θετικό αποτέλεσμα στην έδρα του Ξηροποτάμου, καθώς ηττήθηκε από τον τοπικό Μέγα Αλέξανδρο με 2-1

Τα αποτελέσματα

ΑΕ Διδυμοτείχου – Καβάλα 1-2
    Αετός Ορφανού – Άρης Αβάτου 1-0
    Δόξα Προσκυνητών – Απόλλων Παραλιμνίου (ΑΝΑΒΟΛΗ ΛΟΓΩ ΒΡΟΧΗΣ)

* Έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο οι δύο ομάδες

• Γ' Εθνική, 1ος όμιλος, 12η αγωνιστική: Απομακρύνεται από την κορυφή η Καβάλα, ακάθεκτος ο Αετός Ορφανού, νίκη για τον Νέστο 81feefa3610ff1bb375a54890016910a M

Αυλαία σήμερα για τον 2ο γύρο του πρωταθλήματος του 1ου ομίλου της Γ' Εθνικής κατηγορίας, και η Καβάλα απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο από την κορυφή της βαθμολογίας μετά και την νέα απώλεια βαθμών -αυτή τη φορά κόντρα στον Άρη Αβάτου, εκτός έδρας. Η ομάδα του Κώστα Ανυφαντάκη μπορεί να προηγήθηκε λίγο πριν τη λήξη του 1ου ημιχρόνου με γκολ του Βαλαβανόπουλου, ωστόσο οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 2ο ημίχρονο με σουτ του Δόντσου.

Πλέον, η Καβάλα απέχει 6 βαθμούς από τον πρωτοπόρο Απόλλωνα Παραλιμνίου, συγκατοικώντας μάλιστα με τον Αετό Ορφανού, που πέτυχε σήμερα την 5η του νίκη στα τελευταία 6 παιχνίδια -επικρατώντας με 5-2 του Μέγα Αλέξανδρου Καρπερής. Η τρίτη ομάδα του νομού Καβάλας, ο Νέστος Χρυσούπολης, απέχει μόλις ένα βαθμό από τους προαναφερθέντες συλλόγους, μετά και τη νίκη του με 1-0 επί της ΑΕ Διδυμοτείχου (με γκολ του Κοβάτση στο πρώτο ημίχρονο).

• Γ' Εθνική, 4η αγωνιστική: "Πήρε μπρος" ο ΑΟΚ - "Χ" στη Χρυσούπολη - Ήττα με...καφέδες για τον Αετό Ορφανού B9737464a6676bec134ab7420ddff935 M

Με ένα πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Παπαδόπουλος στο 70', η Καβάλα νίκησε με 1-0 εντός έδρας την ΑΕ Διδυμοτείχου και ανέβηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας του πρωταθλήματος της Γ' Εθνικής κατηγορίας -έχοντας 1 βαθμό λιγότερο από τον πρωτοπόρο Απόλλωνα Παραλιμνίου. Αντίθετα, ο Νέστος Χρυσούπολης δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία του Μ. Α. Ξηροποτάμου, στον οποίο και παραχώρησε "λευκή" ισοπαλία 0-0. Τέλος, ο Αετός Ορφανού παρέμεινε στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας, καθώς ηττήθηκε εκτός έδρας με 1-0 από τον Άρη Αβάτου (με γκολ του Σαρηγιαννίδη στο 72') σε έναν επεισοδιακό αγώνα που σημαδεύτηκε από την ρίψη...ποτηριού με καφέ στον προπονητή του Αετού, την αποβολή του προπονητή των γηπεδούχων Κυριάκου Κετσιεμενίδη, την ταυτόχρονη αποβολή -στο ίδιο χρονικό σημείο, στο 80'- του Γιώργου Τζαμπέγια (του Αετού Ορφανού) που έσπρωξε τον Κετσιεμενίδη και την αποβολή -στις καθυστερήσεις του αγώνα- με απευθείας κόκκινη τον Μιχάλη Ταχτσίδη του Αβάτου για σπρώξιμο σε αντίπαλο.